Yönetimde ve Siyasette Daha Çok KADIN

Yönetimde ve Siyasette Daha Çok KADIN
04/12/2013 · Haberler

Kadınlara; 3 Nisan 1930’da Belediye seçimlerine katılma, 5 Aralık 1934’de milletvekili seçme ve seçilme hakkı tanındı.

Türk kadını seçme ve seçilme hakkına birçok batı ülkesinden daha önce sahip oldu. Atatürk kadının seçme ve seçilme hakkına kavuşturulmasıyla ilgili olarak “Medeni memleketlerin bir çoğunda kadından esirgenen bu hak, bugün Türk kadınının elindedir ve onun salahiyet ve liyakatle kullanacaktır.” diyerek kararlılığını göstermiştir.

İtalya’da: 1945, Belçika’da: 1948, Japonya’da: 1950, Yunanistan’da: 1952, İsviçre’de 1971, Portekiz’de: 1976

5 Aralık 1934 tarihi, sadece ülkemizde değil, tüm dünyada kadınların, siyasetin her düzeyinde hem seçerek hem seçilerek etkin olabileceklerine olan inancın ortaya konulduğu tarihtir.

5 Aralık, Cumhuriyetin Türk kadını ve erkeğin ortak eseri olduğu vurgulanıp, kadına yeni bir bakış açısının getirildiği gündür.

5 Aralık 1934, Türk kadının tarihinde, ileri bir dönemeç olarak yerini almıştır.

5 Aralık kadını ve erkeği eşit bir toplum için verilen mücadelenin önemli bir kilometre taşıdır.

Bugün kadınlarımız, ekonomik- sosyal- kültürel ve siyasal yaşamın ayrılmaz bir parçasıdır. Ülkemizde her alanda başarılı çalışmalar yapan kadınlarımız vardır.

Ama kadınlarımızın siyaset ve yönetim mekanizmalarındaki temsil oranının 2000 yıllarda bile hala yeterli düzeyde olmaması, siyaset alanında önemsediğimiz önemli bir eksikliktir.

Kadınlarımızın karar mekanizmalarında eşit temsiliyetleri, siyaset alanlarında daha fazla rol üstlenmeleri, yapılan ilerlemelere rağmen yeterli değildir.

Bu bağlamda

· Biz Çanakkale Kent Konseyi Kadın Meclisi olarak kadınların karar alma mekanizmalarına etkin katılımının sağlanması için gerekli düzenlemelerin yapılmasını

· Siyasi partilerde, Milletvekilleri, Belediye ve İl Genel Meclisi seçimlerinde kadınların temsil oranının arttırılması için görüşlerimizi bildirdik.

· Karar mekanizmalarında eşitlik için öngörülerimizi iletmeye devam edeceğiz.

Nüfusumuzun yarısını oluşturan kadınlarımızın meclislerde eşit olarak yerlerini almalarını diliyor, 5 Aralık seçme ve seçilme günümüzü kutluyorum.

Kadına seçme ve seçilme hakkının kabul edilişinin 79. Yılında Türk Kadınlar Birliği organizasyonu ile Kent Konseyi Kadın Meclisimizin düzenlemiş olduğu 5 Aralık Perşembe günü saat 12.30’da Cumhuriyet Meydanı’nda yapılacak törene tüm kentlimizi davet ediyorum.

Sevgi Uluşal

Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı

ÜST