Fevzipaşa Mahalle Meclisi

FEVZİPAŞA MAHALLE MECLİSİ

Mahalle düzeyinde yaşanan sorunların çözümü amacıyla, mahallelilerin ortaklaşa çalışmalar gerçekleştirebilmesi ve oluşturulan görüşlerin ilgili kurumlara iletilebilmesi için bir araya geldikleri mekanizmadır Mahalle Meclisleri.
Fevzipaşa Mahalle Meclisi, başta Muhtarlık olmak üzere, Roman Kültür ve Sosyal Etkinlikler Derneği ve Fevzipaşa Birlik ve Beraberlik Çalışma Grubunun katılımıyla kuruldu. Fevzipaşa Birlik ve Beraberlik Çalışma Grubu olarak bir müddetten beri, mahallede çalışmalar yürüten Fevzipaşalılar, bu çalışmalarını Mahalle Meclisi çatısı altında topladılar.

 23 Ekim 2017 günü gerçekleştirilen seçimli genel kurul’da iki yıl görev yapmak üzere yürütme kuruluna  Mustafa Kırıkkulak, Aslı Kırıkkulak, Günaydın Tokgöz, Mustafa Aydın Sakar, İlhan Işıldak, Rahile Nazlı, Tosun Süren seçildi.

Yürütme Kurulu ilk toplantısında Fevzipaşa Mahalle Meclisi başkanı Mustafa Kırıkkulak olarak belirlendi.

Roman Şenliğinde Kibariye Rüzgarı

Çanakkale Belediyesi ve Çanakkale Kent Konseyi Fevzipaşa Mahalle Meclisi tarafından düzenlenen ‘Roman Şenliği’, çok sayıda kentlinin katılımı ile gerçekleştirildi. Fevzipaşa Mahalle Meclisi önünden başlayan kortej yürüyüşüne Fevzipaşa Mahallesi sakinleri ve kentliler yoğun katılım gösterdi. Fevzipaşa Mahallesi’nin ardından İnönü Caddesi ve Cumhuriyet Bulvarı üzerinden devam eden kortej yürüyüşü davul ve zurna eşliğinde oynanan roman havaları ile İskele Meydanında sona erdi. Roman Şenliği kapsamında Cumhuriyet Meydanı’nda Kibariye konseri düzenlendi. Konser için Cumhuriyet Meydanına toplanan binlerce kentli, yağan yağmura aldırmadan Kibariye’nin sevilen şarkıları ile Roman Şenliğinin coşkusunu yaşadı.

FEVZİPAŞA BASIN TOPLANTISI 30 EKİM 2017 (2)Mustafa Kırıkkulak: “Gülşen Uz’u istifaya davet ediyor, kınıyoruz”

Çanakkale Kent Konseyi Cevatpaşa Mahalle Meclisi seçimli genel kurulunun gerçekleştiği sırada Çanakkale Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi ve Çanakkale Şehit Aileleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Gülşen Uz’un romanlara yönelik söylemlerine yanıt vermek amacıyla Çanakkale Kent Konseyi Fevzipaşa Mahalle Meclisinde düzenlenen basın toplantısına; Çanakkale Kent Konseyi Fevzipaşa Mahalle Meclis Başkanı Mustafa Kırıkkulak, Roman Dernekleri Konfederasyonu Genel Başkanı Hacı Ramazan Işıldak, Roman Dernekleri Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Teşkilatlardan Sorumlu Başkanı Kamber İşçi, Fevzipaşa, Cevatpaşa, Esenler, Barbaros, İsmetpaşa, Kemalpaşa, Namık Kemal mahalle meclisleri üyeleri ve mahalle sakinleri katıldı.

Fevzipaşa Mahalle Meclisi seçimli genel kurul (4)Fevzipaşa Mahalle Meclisi Seçimli Genel Kurulu yapıldıÇanakkale Kent Konseyi Fevzipaşa Mahalle Meclisi seçimli genel kurul toplantısı gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen seçim sonucunda yapılan sayımda yürütme kurulu asil üyeliklerine;  Mustafa Kırıkkulak, Rahile Nazlı, Mustafa Aydın Sakar, Günaydın Tokgöz, Aslı Kırıkkulak, İlhan Işıldak,  Tosun Süren seçildi.

 

 

Fevzipaşa İftar (5)Fevzipaşa Mahalle iftarı yapıldı

Çanakkale Belediyesi, Çanakkale Kent Konseyi Fevzipaşa Mahalle Meclisi, Fevzipaşa Mahalle Muhtarlığının ortaklaşa düzenlediği geleneksel Fevzipaşa Mahalle İftarı gerçekleştirildi. Fevzipaşa Mahallesi Maşatlık mevkisinde düzenlenen iftara Belediye Başkan Vekili Bilge Şimşek, Kent Konseyi Başkanı Engin Kandemir, Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyeleri, Fevzipaşa Mahalle Meclis Başkanı Özen Kırıkkulak, Mahalle Meclisi Yürütme Kurulu üyeleri, Fevzipaşa Mahalle Muhtarlığı azası Tosun Süren  ve mahalle sakinleri katıldı.

Roman Festivali Mayıs 2017 (14)Roman Festivali

Çanakkale Kent Konseyi Fevzipaşa Mahalle Meclisi tarafından hıdırellez kutlamaları nedeniyle organize edilen Roman Şenliğinde Çanakkale’nin dört bir yanından gelen vatandaşlar gönüllerince eğlendi. Roman festivalinde ilk gün Dümtek Atölye, Ritm Atölyesi, Bedirhan Sakar Dans Atölyesi sahne aldı. Gecede dans gösterileri ve dans yarışmaları düzenlendi. Çanakkalelilerin büyük ilgi gösterdiği şenlikte sahne alan Kobra Murat Show büyük beğeni topladı. Roman Festivalinin ikinci gününde İskele Meydanında Hasan Sakar Show orkestrası sahne aldı. Orkestranın konseri öncesi katılımcılar arasında dans yarışması düzenlendi. Roman rap’in önemli ismi “şizofren”, küçük büyük roman dans grupları, keman virtüözü Lapseki’li Tayfun sahne aldı.  İskele Meydanını dolduran izleyiciler Hasan Sakar Show orkestrası ile müziğin tadını çıkardı.

basin-fotoFevzipaşalı Kadınlar; “Yanlış Anlaşıldık”

Geçtiğimiz günlerde İskele Meydanında gerçekleştirilen basın açıklaması sırasında yaşanan bazı tartışmalarla ilgili Fevzipaşa Mahalle Meclisinde tartışmaya taraf olan mahalle sakinleri bir açıklama yaptılar; “AK Parti tarafından geçtiğimiz günlerde meclise sunulan ve tepki gören önergeye yaklaşımımız şu şekildedir: Erken yaşta yapılan evlilikler Türkiye’nin bir sorunudur. Sadece erken yaşta yapılan evliliklerin Romanların bir sorunu olarak ta algılanmasını istemeyiz. Bizler anne ve baba olarak çocuklarımızı engellemeye çalışıyoruz. Bu konu hakkında yapılan çalışmalara, eğitimlere katılarak destek oluyoruz. Bu yasa ile Türkiye’nin bir gerçeği olan erken yaş evliliklerinin maalesef sadece Roman vatandaşlarının gibi davranılması ve bu yasanın Roman vatandaşları üzerinden bir siyasete dönüşmesi bizleri yaralamış ve çok üzmüştür. Bizler erken evliliğe karşıyız.”

fevzipasa-ketem-1Erken Teşhis Hayat Kurtarır

Çanakkale Kent Konseyi Fevzipaşa Mahalle Meclisi ve Çanakkale Halk Sağlığı Müdürlüğü Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi tarafından mahallede kanser konusunda halkı bilgilendirme çalışmaları başladı. Çanakkale Halk Sağlığı Müdürlüğü Kanser Tarama Birimi Eğitim Hemşiresi Candan Kabak kanser konusunda farkındalığı arttırmak, kanser bulgularının neler olduğu konusunda halkı bilinçli hale getirmek için çalışmalarını sürdürdüklerini ifade etti.

17 haziran 2016 fevzipaşa iftar (4)Fevzipaşa Mahallesi iftarda buluştu

Çanakkale Kent Konseyi Fevzipaşa Mahalle Meclisi ve Fevzipaşa Mahalle Muhtarlığı tarafından Çanakkale Belediyesi’nin katkıları ile Fevzipaşa Mahallesi Maşatlık mevkisinde iftar düzenlendi. İftara Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve eşi Hale Gökhan, Mahalle Meclis Başkanı Özen Kırıkkulak, Mahalle Muhtarı Ramazan Işıldak ve mahalle sakinleri katıldı.

 

Tekerlekli Sandalyeler İhtiyaç Sahiplerine Teslim Edildi (2)Tekerlekli Sandalyeler İhtiyaç Sahiplerine Teslim Edildi 

Çanakkale Kent Konseyi Engelliler Meclisi, Engelli Profili Çalışma Gurubu tarafından Fevzipaşa Mahallesinde tespit edilen ihtiyaç sahibi iki engelliye manuel tekerlekli sandalye yardımında bulunuldu.

 

1Aktif Tırtıllar Projesi Başladı

Çanakkale Kent Konseyi Fevzipaşa Mahalle Meclisi ile Çanakkale Koza Gençlik Derneği tarafından düzenlenen “Aktif Tırtıllar” projesi başladı.

Çanakkale Koza Gençlik Derneği gönüllüleri tarafından hazırlanan ve Fevzipaşa Mahalle Meclisi Sosyal Yaşam Merkezi’nde 7 ay boyunca gerçekleşecek  “Aktif Tırtıllar” projesinde çocuklar dans, resim, drama gibi atölyelerle sanat gelişimleri, çeşitli gezi ve etkinliklerle de sosyal, kültürel ve duygusal olarak gelişimlerine katkı sağlanacak.

Fevzipaşa Mahalle Meclisi Genel Kurulu (2)Fevzipaşa Mahalle Meclisinde Yeni Yönetim Belirlendi

Çanakkale Kent Konseyi Fevzipaşa mahalle meclisi genel kurul toplantısı gerçekleştirildi.Mahalle Meclisi çalışma ofisinde gerçekleştirilen genel kurulda  Özen Kırıkkulak, Aslı Kırıkkulak, Hasan Sakar, Günaydın Tokgöz, Rahile Nazlı, Murat Şen, Hasan Çelikkol yürütme kurulu üyeliğine seçildi.

 

 

IMG_1184Fevzipaşalı gençler piknikte buluştu

Fevzipaşa Mahallesinde yaşamını sürdüren gençler hafta sonu Güzelyalı piknik alanında gönüllerince eğlendi. Çanakkale İl Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü’nün “Sen Umudun Adısın Öyle Kalmalısın” projesi kapsamında Çanakkale Kent Konseyi Fevzipaşa Sosyal Yaşam evinin destekleriyle Fevzipaşa mahallesinde yaşamını sürdüren mahalle gençleri hafta sonu Güzelyalı’da düzenlenen piknikte bir araya geldi.

 

IMG_5992_1200x800_800x533Fevzipaşa’da kanser bilgilendirme toplantısı yapıldı

Çanakkale Devlet Hastanesi Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) personeli Fevzipaşa Mahallesi Sosyal Yaşam Evi’nde kanser, meme kanseri, beslenme, sigara ve zararları konularında bilgilendirmeler yaptı.

 

 

1Fevzipaşa’da Çocuklarla Yeni Yıl’a Merhaba

Fevzipaşa Mahalle Meclisi, Çanakkale Belediyesinin destekleriyle, mahalle çocuklarıyla birlikte Sosyal Yaşam Evi’nde yeni yıl eğlencesi düzenledi.

 

 

 

Fevzipaşa’da etkinlikler sürüyor (2)

Fevzipaşa’da etkinlikler sürüyor

Çanakkale Kent Konseyi Fevzipaşa Mahallesi Sosyal Yaşam Evi’nde meditasyon etkinliği ve Rubik Küp eğitimi düzenlendi.

 

 

 

IMG_0460Fevzipaşa’da Engelliler hayata katılıyor

Çanakkale Kent Konseyi Engelliler Meclisi, Engelli Profili Çalışma Gurubu tarafından Fevzipaşa Mahallesinde tespit edilen ihtiyaç sahibi bir engelliye manuel tekerlekli sandalye yardımında bulunuldu. Engelliler Meclisi Engelli Profili Çalışma Gurubu evde kalan engellilerin sosyalleşmelerini, hayata katılımını arttırma amacıyla sürdürdüğü çalışmaları kapsamında Fevzipaşa Mahallesinde ihtiyaç sahibi bir engelliye manuel sandalye verdi.

Fevzipaşa Mahallesinde afete hazırlık eğitimIMG_8727_640x427i verildi

Çanakkale Kent Konseyi Fevzipaşa Mahallesi Sosyal Yaşam Evi’nde “Doğal afetlerde zararların azaltılması ve deprem bilinçlendirmesi” eğitim çalışması gerçekleştirildi.  Çanakkale İl Emniyet Müdürlüğü ve Kızılay’ın ortaklaşa gerçekleştirdiği eğitim çalışmasına Fevzipaşa Mahalle sakinleri büyük ilgi gösterdi.

Roman Şenliğinde Hıdırellez Coşkusu Yaşandı (2)Roman Şenliğinde Hıdırellez Coşkusu Yaşandı

Çanakkale Kent Konseyi Fevzipaşa Mahalle Meclisi tarafından, Hıdırellez kutlamaları nedeniyle organize edilen Roman Şenliğinde Dünya’ca ünlü klarnet ustası Yarım Dünya Hasan (Hasan Gırnatacı) sahne aldı. Şenlikte sadece romanlar değil Çanakkale’nin dört bir yanından gelen vatandaşlar gönüllerince eğlendi.

roman şenliği başladı (3)3.Roman Şenliği Başladı

Çanakkale Kent Konseyi Fevzipaşa Mahalle Meclisi tarafından, Hıdırellez kutlamaları nedeniyle organize edilen Roman Şenliği başladı. İskele Meydanında toplanan romanlar kortej yürüyüşüyle Fevzipaşa Mahallesi Sarıçay kenarındaki şenlik alanına gitti. Kortej’de Müzisyenler ve dansçıların yanısıra süslenmiş faytonlar ve seyyar arabalarıyla Fevzipaşa sakini romanlardan kalabalık bir grup katıldı. Kortej gösteri alanına geldiğinde yakılan Hıdırellez ateşiyle karşılandı.

evdebakım (4)Engelliye Evde Sağlık Hizmeti Veriliyor

Çanakkale Kent Konseyi Engelli Meclisi “Engelli Profili Çalışma Grubu” tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında Fevzipaşa mahallesinde ihtiyaç sahiplerine evde bakım hizmeti verilmeye başlandı. Daha önce Fevzipaşa Mahallesinde tespit edilen ihtiyaç sahibi engellilere manuel ve akülü tekerlekli sandalye yardımında bulunulmuştu. Sürdürülen çalışmalarda belirlenen engellilere Halk Sağlığı müdürlüğünden gelen sağlık çalışanları evde bakım hizmeti vermeye başladı

sağlık eğitimi (2)Sağlık eğitimleri sürüyor

Çanakkale Kent Konseyi Fevzipaşa Mahallesi Sosyal Yaşam Evi’nde Halk Sağlığı Müdürlüğü ile Kent Konseyi’nin birlikte programladığı “Halk Sağlığı” bilgilendirme toplantıları sürüyor. Program kapsamında mahalle sakinlerine Çanakkale Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar, Programlar ve Kanser Şube Müdürlüğü yetkilileri diyetisyen Selin Sarıbudak, hemşire Fadime Korkmaz, Nesime Korkmaz tarafından tuz tüketiminin azaltılması hakkında bilgiler verdi.

fevzipaşaçalışmalar (1)Engellilere desteğimiz sürecek, çalışmalarımız devam ediyor

Çanakkale Kent Konseyi Fevzipaşa Mahalle Meclisi Gençlik Çalışma Gurubu mahallede yaşamını sürdüren iki engelliye tekerlekli sandalye yardımında bulundu. Fevzipaşa Mahalle Meclisi Gençlik Çalışma Gurubu üyeleri Fevzipaşa Mahallesinde yaşamını sürdüren engelli vatandaşları ziyaret ediyor. Mahalle sakinlerinden Candan Boğaç ve İsmail Şarlatan’ı evlerinde ziyaret ederek görüşen ihtiyaçları hakkında bilgiler alan çalışma gurubu üyeleri tekerlekli sandalyeleri teslim etti.

 

fevzipaşa (2)Fevzipaşa’da çevre,  gençlerle güzel 

Fevzipaşa Mahalle Meclisi mahallede gerçekleştirdiği etkinlikle çevre temizliğine dikkat çekti. Yaşadıkları mahalleyi başta aşağı temizleyen mahalle sakinleri büyük takdir topladı. Fevzipaşa Mahalle Meclisi öncülüğünde gerçekleşen çalışmada mahallede yaşamını sürdüren gençler, mahalle sakinlerinin de katkısıyla baştan aşağı genel temizlik ve bakım çalışmasına katıldı. Gün boyu süren ve belediye ekipleriyle birlikte yürütülen çalışma sonrası belediye temizlik ekipleri sokakları baştan aşağı yıkadı.

aerobikkursu (2)Aerobik kursu büyük ilgi görüyor

Fevzipaşa Mahallesi Sosyal Yaşam Merkezinde düzenlenen aerobik çalışmasına mahallede yaşamını sürdüren kadınlar büyük ilgi gösteriyor. Çanakkale Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünden görevli aerobik eğitmeni antrenör Ömür Koçak tarafından verilen eğitime mahalle sakinlerinin yoğun ilgi göstermesi üzerine Koçak, “İlave kurslar açmak gerekecek” dedi. Mahalle sakini kadınlar “Açılan kurstan çok memnunuz. Başka arkadaşlarımızda katılmak istiyorlar” dedi.

saglık programları (6)Fevzipaşa Mahallesinde sağlık programları başladı

Çanakkale Kent Konseyi Fevzipaşa Mahallesi Sosyal Yaşam Evi’nde Halk Sağlığı Müdürlüğü ile Kent Konseyi’nin birlikte programladığı “Halk Sağlığı” bilgilendirme toplantılarından ilki “Diyabet Hastalığı ve Beslenme” oldu. Çanakkale Kent Konseyi Fevzipaşa Mahalle Meclisi tarafından Fevzipaşa Mahallesi Sosyal Yaşam Evinde düzenlenen toplantıda mahalle sakinlerine Devlet Hastanesi Diyabet eğitimi polikliniği hemşireleri Yasemin Açıkgöz, Serap Yasa ve Diyetisyen Armağan Çelebi tarafından diyabet hastalığı ve beslenme ile ilgili bilgiler verildi. Yapılan konuşmaların ardından katılımcıların şeker ölçümleri yapıldı.

sergi (2)“Bizim Mahalle” sergisi büyük ilgi gördü 

Çanakkale Belediyesi, Mavitay Çocukların Kültür Evi ve Çanakkale Kent Konseyi ortaklığında Fevzipaşa Sosyal Yaşam Evi’nde yürütülen Fevzipaşa Fotoğrafçı Çocuklar Atölyesi’nin “Bizim Mahalle” isimli fotoğraf sergisi açıldı.

 

 

fevzipaşa (3)İlk görüntüler heyecan yarattı.  

Çanakkale Kent Konseyi Fevzipaşa Mahalle Meclisi ve Stüdyo Sanat işbirliği ile gerçekleştirilen “Çocuk Gözüyle Fevzipaşa” Mahallesi çekimleri sürüyor.  Çocuklar ilk çekimlerinin görüntülerini heyecan içerisinde izledi. Fevzipaşa Mahallesi Sosyal Yaşam Merkezi’nde ve mahallede Stüdyo Sanat işbirliği ile bir süredir devam eden çalışmalarda çocukların çektiği görüntülerden oluşan “Çocuk Gözüyle Fevzipaşa Mahallesi” çalışmasının ilk görüntüleri heyecan içerisinde izlendi. Kent Konseyinde görüntüler izlenirken hem kayıt yapan hem de belgesel de rol alan çocukların heyecanı görülmeye değerdi.

jimnastik (8)Fevzipaşa’dan milli takıma jimnastikçiler yetişiyor 

Çanakkale Kent Konseyi Fevzipaşa Sosyal Yaşam Merkezi tarafından organize edilen program kapsamında Fevzipaşa Mahallesinde yaşamını sürdüren 7-12 yaş aralığındaki  çocuklar Anafartalar Spor Kompleksinde jimnastik eğitimi alıyor.  Salı ve Perşembe günleri gerçekleştirilen jimnastik kursunda çocuklar sporun temel kurallarını öğreniyorlar.

 

fevzipasa (1)Fevzipaşalı  çocuklar film festivallerine hazırlanıyor…

Çanakkale Kent Konseyi  Fevzipaşa Mahalle Meclisi “Çocuk Gözüyle Fevzipaşa Mahallesi”ni, Fevzipaşa Mahallesi Sosyal Yaşam Merkezi’nde ve mahallede  Stüdyo Sanat işbirliği ile gerçekleştiriyor. 8-15 yaş arası 30 çocuğun katılımı ile gerçekleştirilen çekimler sekiz haftada tamamlanacak. Proje ile çocukların kendini, yaşadığı hayatı, sosyal çevresini kamera karşısında anlatması, aktif olarak katılımlarının sağlanmasıyla kolektif çalışma bilincinin oluşturulması ve ürettiklerinin çevreyle paylaşması sağlanacak.

DSCF9076

Çocuklar havuzda

Çanakkale Kent Konseyi Fevzipaşa Sosyal Yaşam Merkezi tarafından organize edilen program kapsamında 8-15 yaş aralığında 22 çocuk, Çanakkale Belediye Spor merkezi ve yüzme havuzunda eğitmenlerden temel yüzme eğitimi alıyor.