Barbaros Mahalle Meclisi

BARBAROS MAHALLE MECLİSİ

Mahalle düzeyinde yaşanan sorunların çözümü amacıyla, mahallelilerin ortaklaşa çalışmalar gerçekleştirilebilmesi ve oluşturulan görüşlerin ilgili kurumlara iletilebilmesi için bir araya geldikleri mekanizmadır mahalle meclisleri.

Barbaros Mahalle Meclisi, başta Muhtarlık olmak üzere, Barbaros mahallesinde bulunan site ve apartmanlarda yaşayan kentlilerin katılımıyla 19 Aralık 2013 tarihinde ilk Genel Kurul toplantısını yaparak kuruldu.

1 Kasım 2020 günü gerçekleştirilen seçimli genel kurul’da iki yıl görev yapmak üzere yürütme kurulu’na  “Ümit Duymaz, Fahri Altınışık, Cahide Güvenç Demirbilek, Mehtap Ceylan, Nejla Yazgan, Cevahir Alkan, Nurten Duran” seçildi.

Atatürk’ü anma etkinliği düzenlendi

Barbaros Mahalle Meclisi Eğitim İçin Gönüllü Destek çalışma grubu gönüllü eğitmenleri Şükrüye Karadeniz, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi sınıf öğretmenliği bölümü öğrencileri Elif Can, Gülümser Çetin, Kübra Özsoy, Şahypjemal Gurbanova, İrem Öztürk, Fen Bilimleri bölümü öğrencisi Arife Taştekin’in katkıları ile düzenlenen eğitim alan öğrencilerin, velilerinin ve mahalle sakinlerinin katıldığı etkinlikte emekli öğretmen Şükrüye Karadeniz günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Atatürk’ü anma etkinliğinde öğrenciler Atatürk’le ilgili şiirler okudular, Dünyanın Atatürk’e bakışından örnekler verdiler, Atatürk’ün çocuklar için söylediği sözleri paylaştılar, Atatürk’ün resimlerinden oluşan video katılımcılarla birlikte izlendi, Atatürk için sevgi ağacı oluşturularak öğrenciler kağıda duygu ve düşüncelerini yazdı.

Harf Devriminin 90. yıldönümü

Harf Devriminin 90. yıldönümü münasebetiyle düzenlenen etkinlikte Barbaros Mahalle Meclisinde devam eden Eğitim İçin Gönüllü Destek Programı Çalışma Grubundan emekli öğretmen Şükriye Karadeniz, ÇOMÜ sınıf öğretmenliği bölümü gönüllü eğitici Kübra Özsoy ve Elif Can koordinesinde düzenlenen etkinlikte Eğitim İçin Gönüllü Destek Programına katılan öğrencilere harf devrimi hakkında bilgi verdiler.

23 Nisan Çocuk Şenliği

Barbaros Mahalle Meclisi Eğitim İçin Gönüllü Destek Programı Yaratıcı Fikirler Çalışma Grubu, Nedime Hanım Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi alanı animasyon gösteri grubunun katkılarıyla 23 Nisan Çocuk Şenliği mahalle meclisi çalışma ofisinde gerçekleşti.

BARBAROS MAHALLE MECLİSİ GENEL KURULU (5)Barbaros Mahalle Meclisi Genel Kurulu yapıldı

Çanakkale Kent Konseyi Barbaros Mahalle Meclisi Seçimli Genel Kurul toplantısı Mahalle Meclisi çalışma ofisinde yapıldı. Yapılan seçim sonucunda yürütme kurulu asil üyeliklerine; “Gönül Konur, Ece Evcin Altınkeser, Şerife Selma Güler, Türkan Çağırankaya, Birkan Arslan, Nejla Erdoğan, Gürkan Küzeci” seçildi

 

barbaros-mahalle-meclisinde-kurslar-basladi-4Barbaros Mahalle Meclisinde kurslar başladı

Çanakkale Kent Konseyi Barbaros Mahalle Meclisinde giyim, halk oyunları, step, aerobik kursları başladı. Barbaros Mahalle Meclisinde Çanakkale Kent Konseyi’nin katkısı, Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü tarafından açılan kurslarda 83 kursiyere eğitimler veriliyor.

 

resat-nuri-guntekin-ve-canakkale-3Reşat Nuri Güntekin ve Çanakkale

Çanakkale Kent Konseyi Kültür ve Sanat Meclisi Barbaros Mahalle Meclisinde düzenlediği etkinlikle Reşat Nuri Güntekin ve Cahit Sıtkı Tarancı’nın ölümlerinin 60. Yılında anıldı. Yaşamı boyunca Çanakkale ile olan bağı roman ve hikayelerinde söz konusu olurken aynı zamanda 1939-1943 yılları arasında Çanakkale milletvekili olarak kente hizmet eden Reşat Nuri Güntekin’in kent ile olan bağını yansıtacak hiçbir mekan ya da izi hayata geçirilememiştir.

cinsel-istismara-karsi-alinacak-tedbirler-5Cinsel istismara karşı alınacak tedbirler

Çanakkale Kent Konseyi “Kadına ve Çocuğa Yönelik Şiddete Karşı Çalışma Grubu” tarafından düzenlenen  “Kadına ve Çocuğa Yönelik Şiddete Karşı” kampanya kapsamında “Çocuk İhmal ve İstismarının Önlenmesi” konusu Barbaros Mahalle Meclisi Çalışma Ofisinde düzenlenen panelde konuşuldu.

 

esitlik-arttikca-siddet-azalir-5Eşitlik arttıkça şiddet azalır

Çanakkale Kent Konseyi, ÇOMÜ Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Topluluğu tarafından Barbaros Mahalle Meclisi Çalışma Ofisinde Av. Hülya Gülbahar’ın sunumuyla “Eşitlik Olmadan Şiddetle Mücadele Mümkün Mü?” konulu panel düzenlendi.

 

 

img_2331Çocuk Hakları ve Çocuk Hakları Komiteleri

Çanakkale Kent Konseyi “Kadına ve Çocuğa Yönelik Şiddete Karşı Çalışma Grubu”nun hazırladığı, “Kadına ve Çocuğa Yönelik Şiddete Karşı” kampanyası kapsamında “Çocuk İhmal ve İstismarının Önlenmesi” konusu Çanakkale Kent Konseyi Barbaros Mahalle Meclisi’nde düzenlenen panelde konuşuldu.

 

barbaros-mahalle-meclisi-genel-kurul-2“Sorunlardan  şikayeti olanların çözümde de katkıları olmalıdır”

Çanakkale Kent Konseyi Barbaros Mahalle Meclisi genel kurulu mahalle meclisi çalışma ofisinde gerçekleştirildi. Mahalle Meclis Başkanı Emine Turan yaptığı konuşmada ; “Mahallenin ve mahallelinin sorunları kentimizin sorunudur. Sorunlardan  şikayeti olanların çözümde de katkıları olmalıdır diye düşünmekteyiz. Böylelikle şikayet eden değil, sorun çözen mahalleliler kentin yönetimine de katılmış olurlar. Kentimizi seçilmiş yöneticilerle birlikte yönetmenin temel taşı olan mahalle meclisimizi mahalle sakinleriyle birlikte yöneteceğiz. Birlikte konuşacağız. Birlikte yapacağız ve birlikten kuvvet doğar diyerek sizleri meclise davet ediyoruz. Mahalle meclisi, mahallelilerindir, yaşadığımız yere yararlı olmak için fikirlerinizi ve katılımlarınızı bekliyoruz” dedi.

cocuklar-seramik-sanatiyla-tanisti-1Çocuklar Seramik sanatıyla tanıştı

2010 yılında GMKA ve Çanakkale Belediyesi işbirliğinde kurularak faaliyete geçen, kentin geleneksel seramik formlarını üretmenin yanı sıra belirli dönemlerde de Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ve kentte bulunan seramik atölyeleri ile birlikte çarkçılık, el dekorculuğu kurslarının verildiği Çanakkale Seramiği Anı Eşya ve Üretim Merkezine gidilerek atölye çalışması gerçekleştirildi. Seramik Ustası İsmail Bütün’ün öncülüğünde ve Geleneksel El Sanatları mezunu dekoratif ustası Burak Çiftçi’nin katkılarıyla seramik atölyesi gezilerek teknik bilgiler eşliğinde çamurun nasıl şekillenip hangi aşamalardan geçtikten sonra bir ürün haline geldiği bilgileri aktarıldı.

balon-kukla-2Çocuklar Tiyatroda Buluştu

Çanakkale Kent Konseyi Barbaros Mahalle Meclisi Eğitim İçin Gönüllü Destek Projesi Eğitim Çalışma Grubu tarafından tiyatro etkinliği düzenledi. Barbaros Mahalle Meclisi EİGDP Eğitim Çalışma Grubu, öğrencileri ÇOMÜ İÇDAŞ Kongre Merkezinde gerçekleştirilen “Balon Kukla Show” etkinliğine katıldı.

 

 

Barbaros Mahallesi İftarı (5)Barbaros Mahalle sakinleri iftar’da buluştu

Çanakkale Kent Konseyi Barbaros Mahalle Meclisi ve Barbaros Mahalle Muhtarlığı tarafından Çanakkale Belediyesi’nin katkıları ile Barbaros Mahallesi Ceviz sokakta iftar düzenlendi. Barbaros Mahallesi Ceviz Sokakta Dumlupınar Camisi önünde düzenlenen iftara Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve eşi Hale Gökhan, CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, Barbaros Mahalle Meclis Emine Turan, Mahalle Muhtarı Şaban Şahin ve mahalle sakinleri katıldı.

BARBAROS MAHALLE MECLİSİ SERGİ 17 MAYIS 2016 (9)Mahalle Meclisinde el emeği göz nuru eserler sergileniyor

Barbaros Mahalle Meclisi çalışma ofisinde Çanakkale Kent Konseyinin katkısı, Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü tarafından açılan El Sanatları ve Makine nakışları kursuna katılan kursiyerlerin eserlerinin yer aldığı sergi açıldı.

barbaros genel kurul 29 Nisan 2016 (1)Genel Kurul’da Çalışma Grubu Raporları gündemdeydi

Çanakkale Kent Konseyi Barbaros Mahalle Meclisi genel kurul toplantısı mahalle meclisi çalışma ofisinde gerçekleştirildi. Genel Kurul’da konuşma yapan Barbaros Mahalle Meclisi Yürütme Kurulu Başkanı Emine Turan; “Mahalle meclisimiz açılalı 2,5 yıl oldu. 25 Ekim 2015 de gerçekleşen seçimli genel kurul toplantımızda Barbaros mahalle meclisinin paydaşları tarafından seçilerek yeni yürütme kurulu üyeleriyle görevimize başladık.

Temel İlkyardım Eğitimi (2)Temel İlk yardım Eğitimi

Çanakkale Kent Konseyi Barbaros Mahalle Meclisi Çalışma Ofisinde “Temel İlk yardım Eğitimi” semineri düzenlendi. Çanakkale Belediyesi kurum hekimi Dr. Cengiz Işık; “Yaşamın her alanında ilk yardım gerekli olabiliyor. İlk yardımı herkes uygulayabilir önemli olan ne zaman lazım ve ne zaman yapılması gerekir onun kararını verebilmektir.

barbaros mahalle meclisi nefes eğitimi (3)Haydi Kadınlar Katılın Bize

Çanakkale Kent Konseyi Barbaros Mahalle Meclisi “Haydi Kadınlar Katılın Bize” çalışma gurubu çalışmaları kapsamında Nefes Terapisti ve Yaşam Koçu Sezin Yetişen Koç tarafından doğru nefes ve iyi yaşam üzerine uygulamalı sunum gerçekleştirildi. Çalışmada, diyafram kullanımı, enerji düzeyini yükseltme ve stresi azaltma konuları işlendi.

(2)“Karne notuyla kişiliği birleştirmemeliyiz”

Çanakkale Kent Konseyi Barbaros Mahalle Meclisinde “Karne Dönemi Veliler Ne Yapmalı?” konulu seminer düzenlendi. Çanakkale Devlet Hastanesi Toplum Ruh Sağlığı Merkezinde görevli Psikolog İbrahim Demirkol; “Kötü karne alan öğrencinin o notlarının kişilik özelliklerine atfedilmemesi gerekmektedir. Notuyla kişiliğini birleştirmemeli, karıştırmamalıyız.  Karne iyi gelince, Teşekkür, takdir belgesi alınca aileler tarafından aferin diyerek pekiştirilmeli, çok pahalı hediyeler almamalıyız. Kötü karne alınca da çok tepki gösterilmemeli. Karne kötü geldiyse onu destekleyici tavır gösterilmesi faydalı olacaktır” dedi.

barbaros mah mec temzilik işlr mdr toplt (3)

Geri Dönüşüm ve Atıkların toplanması hakkında bilgiler verildi

Çanakkale Kent Konseyi Barbaros mahalle meclisinde mahalle sakinlerine yönelik düzenlenen bilgilendirme toplantısında temizlik faaliyetleri, geri dönüşüm çalışmaları hakkında bilgiler Çanakkale Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından verildi.

Barbaros Hijyen Eğitimi (2)Barbaros Mahalle Meclisinde Hijyen Eğitimi Veriliyor

Çanakkale Kent Konseyi Barbaros Mahalle Meclisinde eğitmen Refik Ercan tarafından katılımcılara hijyen eğitimi veriliyor. Barbaros Mahalle Meclisi Toplantı salonunda gerçekleşen eğitim çalışmasında “Kişisel Hijyen, Konut Hijyeni, Mesleksel Hijyen” konularında bilgiler verildi.

Sağlıklı Beslenme 24 Aralık 2015 (4)“Sağlıklı Beslenme” semineri düzenlendi 

Çanakkale Kent Konseyi Barbaros Mahalle Meclisi ve Çanakkale Halk Sağlığı Müdürlüğü işbirliği ile Mahalle Meclisi toplantı salonunda “Sağlıklı Beslenme” konulu seminer düzenlendi.

1 (1)El Sanatları ve Makine nakışları kursu devam ediyor 

Barbaros Mahalle Meclisinde Çanakkale Kent Konseyinin katkısı, Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü tarafından açılan El Sanatları ve Makine nakışları kursunda katılımcılara usta öğretici Sevgi Çınar tarafından eğitimler veriliyor.

 

Barbaros Mahalle Meclisi Veli Toplantısı (1)Barbaros Mahalle Meclisinde Veli Toplantısı Yapıldı 

Çanakkale Kent Konseyi Barbaros Mahalle Meclisinde Eğitim İçin Gönüllü Destek Programına katılan 33 öğrencinin velileri ile bilgilendirme toplantısı yapıldı.

 

IMG_2561Mahalle Meclisine Sen de Gel

Çanakkale Kent Konseyi, Barbaros Mahalle Meclisi seçimli genel kurulunun ardından toplanan yürütme kurulu, başkan ve başkan yardımcısını belirledi. Yapılan seçim sonucunda, 2 yıl görev yapacak Barbaros Mahalle Meclisi yürütme kurulunun başkanlığına Emine Turan, başkan yardımcılığına Çiğdem Korkmaz seçildi. Çanakkale Kent Konseyi Barbaros Mahalle Meclisi Başkanı Emine Turan, yenilenen yönetimle çalışmalarını daha da ileriye götüreceklerini belirterek; “Barbaros Mahalle meclisinin 2 yıllık deneyini arkamıza alarak çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Mahallenin ve mahallelinin sorunları kentimizin sorunudur. Sorunlardan  şikayeti olanların çözümde de katkıları olmalıdır diye düşünmekteyiz. Böylelikle şikayet eden değil, sorun çözen mahalleliler kentin yönetimine de katılmış olurlar. Kentimizi seçilmiş yöneticilerle birlikte yönetmenin temel taşı olan mahalle meclisimizi mahalle sakinleriyle birlikte yöneteceğiz. Birlikte konuşacağız. Birlikte yapacağız ve birlikten kuvvet doğar diyerek mahalle sakinlerini meclise davet ediyoruz. Mahalle meclisi, mahallelilerindir, yaşadığımız yere yararlı olmak için ‘sen de gel’  diyoruz.” dedi.

IMG_2495Barbaros Mahalle Meclisi Genel Kurulu Yapıldı

Çanakkale Kent Konseyi, Barbaros Mahalle Meclisi seçimli genel kurulu mahalle meclisi çalışma ofisinde dernek, okul, muhtarlık temsilcileri ve mahalle sakinlerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Faaliyetlerin sunumundan sonra 2 yıl görev yapacak Mahalle Meclisi Yürütme Kurulu’nun seçimi yapıldı. Yapılan seçim sonucunda Yürütme Kurulu’na, Emine Turan, Nurten Ezer, Çiğdem Korkmaz, Fırat Er, Ayşe Tapkan, Selma Güler, Müesser Gülen seçildi.

Yürütme Kurulunun ilk toplantısında başkanlığa Emine Turan, başkan yardımcılığına Çiğdem Korkmaz seçildi.

IMG_1636_640x427Okuyalım, Okutalım

Çanakkale Kent Konseyi Barbaros Mahalle Meclisi Eğitim İçin Gönüllü Destek programına katılan eğiticiler tarafından mahalle meclisi çalışma ofisinde kütüphanecilik haftası nedeniyle bir etkinlik düzenlendi. Etkinliğe eğitim programına katılan öğrenciler ve aileleri katıldı. Eğitim İçin Gönüllü Destek programı öğrenci eğitici Büşra Tokuç açılışta yaptığı konuşmada; “Her birimiz televizyon karşısında muhabbet etmeyi gün içerisinde kütüphaneye gidip kitapların o ucu bucağı dünyasına eşlik etmeye tercih ediyoruz. Bizler şunu unutmamalıyız; evlatlarımız bizim söylediklerimizi değil yaptıklarımızı uyguluyor” dedi.

 

eğitim (1)Barbaros Mahalle Meclisinde ücretsiz eğitim

Çanakkale Kent Konseyi Barbaros Mahalle Meclisi Çalışma Ofisi Eğitim-Sen Çanakkale Şubesi tarafından düzenlenen ücretsiz eğitim çalışmasına ev sahipliği yaptı.

Barbaros Mahalle Meclisi (4)Barbaros Mahalle Meclisi: “Kente sahip çıkmak herkesin sorumluluğudur”

Çanakkale Kent Konseyi Barbaros Mahalle Meclis üyeleri ve Kent gönüllüleri Yeni Kordon sahilinde çevre temizliği yaptı. Yapılan düzenlemelerle kentte yeni bir eğlence, dinlence ve rekreasyon alanı haline gelen Yeni Kordon ( Barış Kordonu ) sahili Barbaros Mahalle Meclisi ve Kent Gönüllülerinin gerçekleştirdiği temizlik çalışmasıyla pırıl pırıl oldu. Kordonda çöp torbalarına toplanan çöpler Belediye Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından alınarak çöp depolama sahasına götürüldü.

 

barbaros mah. mec. acılış (5)

Barbaros Mahalle Meclisi Çalışma Ofisi Açıldı

Çanakkale Kent Konseyi Barbaros Mahalle Meclisinin 100. Yıl Caddesi No: 74/2 adresinde bulunan çalışma ofisinin açılışı yapıldı. Barbaros Mahalle Meclis Başkanı Sami Ülkü yaptığı konuşmada mahalle sakinlerini meclise beklediklerini ifade ederek; “Merkezi ve yerel idarelerin vermiş olduğu çok çeşitli hizmetler bazen yetersiz kalmakta onun içinde sorunlar oluşmaktadır. Bu sorunların giderilmesi için sizlerin de katılımıyla ilgili idarelerle görüşülerek sorunların giderilmesine çalışılacaktır” dedi.

 

barbaros mahalle meclisi (2)Ülkü; “Mahallenin gelişimine katkıda bulunacağız”

Barbaros Mahalle Meclisi kuruluş genel kurulu İbrahim Bodur Anadolu Lisesi toplantı salonunda yapıldı.  Adayların belirlenmesinin ardından yapılan seçimde Barbaros Mahalle Meclisi Yürütme Kuruluna “Ersan Birtek, Nefise Kırlıoğlu, Emine Turan, Nurten Ezer,  Solmaz Lüleci, Sami Ülkü, Emine Vural” seçildi. Yürütme Kurulu kendi arasında yaptığı ilk toplantıda başkanlığa Sami Ülkü başkan yardımcılığına Emine Turan’ı belirledi. Mahalle meclislerine halkın katılımının önemli olduğunu bildiren Barbaros Mahalle Meclisi Yürütme Kurulu Başkanı Sami Ülkü, “Mahalle meclisi hakkında vatandaşları bilgilendireceğiz. Onların mahalle meclisine gelmeleri katılımın artması için çalışmalara başlıyoruz” dedi.