Kadın Meclisi

KADIN MECLİSİ

Çanakkale Kent Konseyi Kadın Meclisi; kent yaşamında kadınlar için kent vizyonunun ve hemşehrilik bilincinin geliştirilmesi, kadının hak ve hukukunun korunması, din, dil, ırk, kültür, sınıf, eğitim ve düşünce farkı gözetmeksizin kent içinde yaşayan tüm kadınların toplumsal yaşamdaki etkinliklerini arttırmak ve yerel karar alma mekanizmalarında aktif rol almalarını sağlamak için gönüllülük temelinde, çalışmalarını gerçekleştirmek üzere 16.12.2009 tarihli Kent Konseyi Genel Kurul toplantısında kabul edilen yönerge ile kuruldu.

Kadın Meclisi Yönergesi, kentimizde kurulu olan kadınlarla ilgili dernek ve vakıflar başta olmak üzere, kadın komisyonu olan dernekler, kadınlarla ilgili sorumluluk ve yükümlülükleri olan merkezi ve yerel kurum temsilcileri ile kadınlarla ilgili çalışmalar yapan gönüllülerin katılımlarıyla hazırlanmıştır.

Kadın Meclisinin 27 Aralık 2017 günü gerçekleştirilen seçimli genel kurulunda Yürütme Kurulu; “Sevgi Uluşal, Didem Gürdoğan, Nurhayat Çevik, Canan Can, Nursel İnan, Emel Öcal,Nurten Ezer” olarak belirlendi.

 

ŞÖNİM çalışmaları paylaşıldı (4)ŞÖNİM çalışmaları paylaşıldı

Çanakkale Kent Konseyi Kadın Meclisi, Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi ortaklığında Kent Konseyi toplantı salonunda düzenlenen toplantıda “Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun” ile “Çanakkale Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi” çalışmaları hakkında bilgilendirme yapıldı. Çanakkale Şiddet Önleme ve İzleme Merkezinden Psikolog Müberra Aydın, Sosyal Hizmet Uzmanı Tuğçe Çeliksoy tarafından verilen bilgilerde, Şiddet Önleme ve İzleme Merkezlerinin şiddetin önlenmesi, koruyucu ve önleyici tedbirlerin etkin bir biçimde uygulanmasına yönelik olarak şiddete uğramış yada şiddete uğrama riski bulunan kişilerin başvurabileceği, danışmanlık, rehberlik ve yönlendirme hizmetleriyle, ihtiyaç duydukları konularda güçlendirici ve destekleyici hizmetleri veren izleme çalışmalarını yedi gün yirmi dört saat esası ile yürüten merkezler olduğu belirtildi.

KADIN MECLİSİ 8 MART PROGRAMI (3)Kadın sorunları diğer toplumsal sorunlardan ayrı tutulamaz

Çanakkale Kent Konseyi Kadın Meclisi kolaylaştırıcılığında “Kadının İnsan Hakları” temalı” 8 Mart Dünya Kadınlar Günü programı Cumhuriyet Meydanında Atatürk anıtına çelenk sunulmasıyla başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapıldı.

 

kadin-meclisi-calismalari-katilimcilarla-paylasildi-4Kadın Meclisi çalışmaları katılımcılarla paylaşıldı

Çanakkale Kent Konseyi Kadın Meclisi genel kurul toplantısı Kent Konseyi toplantı salonunda yapıldı. Toplantıda Kadın meclisinin faaliyetleri hakkında bilgiler verildi. Çanakkale Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Sevgi Uluşal yaptığı konuşmasında, “Mor bayrak projesi çalışmaları, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri, Ağustos – Eylül aylarında mültecilerle yapılan atölye çalışmaları, ÇOMÜ-KAM işbirliği ile Ekim ayında ‘Meme Kanseri farkındalık ayı’ nedeniyle düzenlenen eğitim semineri, ÇOMÜ – KAM işbirliği ile yapılan kadın hastalıkları tedavisi ve önlemleri eğitim semineri, 25 Kasım tarihinde ELDER-KDM işbirliğiyle yapılan Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü  programı, Türk Kadınlar Birliği ile yapılan Kadına Seçme Seçilme Hakkının verilişinin 82. Yıl kutlama günü programı, 5 Aralık tarihinde Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD) ile yapılan atölye çalışmaları” hakkında bilgiler verdi.

meme-kanseri-soylesi-6“Meme Kanseri Farkındalık” söyleşisi yapıldı

Çanakkale Kent Konseyi Kadın Meclisi  ile Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi, işbirliğiyle  “Ekim Ayı Meme Kanseri Farkındalık Ayı” etkinliği düzenlendi. Çanakkale Kent Konseyi toplantı salonunda düzenlenen söyleşide Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Tıp Fakültesi  Genel Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Yılmaz Akgün “Meme Kanseri ve Meme Muayenesi” konulu bir sunum gerçekleştirdi. Akgün sunumunda; “Meme Kanseri Nedir? Meme kanseri hakkında bilmeniz gerekenler, risk faktörleri nelerdir. Meme kanserinde tanı yöntemleri, kendi kendine meme muayenesi nasıl yapılır?” konularında bilgiler verdi.

9 MAYIS 2016 KADIN MECLİSİ GENEL KURULU (4)Kadın Meclisi Genel Kurulunda faaliyetler görüşüldü

Çanakkale Kent Konseyi Kadın Meclisi Genel Kurulu Kent Konseyi toplantı salonunda yapıldı. Toplantıda Kadın Meclisi faaliyetleri, Mor Bayrak Projesi, Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve bunlarla mücadeleye ilişkin Avrupa Konseyi İstanbul Sözleşmesi hakkında katılımcılara bilgiler verildi.

Kadın Meclisinden Bayram Tadında 8 Mart

8 MART 2016 KADINLAR GÜNÜ (2)8 Mart kapsamında Cumhuriyet Meydanında yapılan törende Kadın Meclisi Başkanı Sevgi Uluşal bir konuşma yaptı. Konuşmada; “Bugün 2016’nın 8 Martı. 8 Martlar 1857 yılında başlayan kadınların “toplumsal cinsiyet eşitliği” için can verdikleri mücadelenin tarihidir, simgesidir.  Ve o kadınlar, bugün sahip olduğumuz haklarımız ve kazanımlarımız için can verdi. Cumhuriyetimizin yolunu aydınlatan kadınlarımız da, bu mücadelenin üstüne Atatürk’ün yaptığı reformlarla seçme ve seçilme hakkını kazandı. Dünyada ve ülkemizde yolumuzu aydınlatan emek veren kadınları da minnetle anıyoruz. Dünya kadınlarına barışın kenti Çanakkale’den sesleniyoruz! Siz haklarınızı istersiniz, siz eşitlik istersiniz. Kadınlar tüm bunlar için 1857’ den beri mücadelesini sürdürmektedir. Toplumsal yaşamda kadını desteklemek, kadın aleyhine eşitsizlik tablosunu değiştirmek, farkındalık oluşturmak amacıyla bu seneki 8 Mart dünya kadınlar günü temamızda toplumsal cinsiyet eşitliğidir.”

Kadın Meclisi Genel Kurulu 21 Aralık 2015 (13)Kadın Meclisinde Başkan; Sevgi Uluşal

Çanakkale Kent Konseyi Kadın Meclisi seçimli genel kurul toplantısı Kent Konseyi toplantı salonunda geniş katılımla gerçekleştirildi. Seçimde Yürütme Kurulu; “ Güneş Pehlivan, Canan Can, Sevgi Uluşal, Didem Gürdoğan, Sabiha Salkım, Selvin Öncel, Seda Mendilci’den oluştu. Yürütme Kurulu kendi arasında yaptığı ilk toplantıda Başkanlığa Sevgi Uluşal’ı, Başkan Yardımcılığına  Sabiha Salkım’ı seçti.

(4)

1 Ağustos 2014’ten – 1 Ağustos 2015’e: İstanbul Sözleşmesi

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü etkinlikleri kapsamında Kadın Meclisi ve bileşenleri cumhuriyet meydanında bir araya geldiler.

 

(1)Dünya Kız Çocukları İle Güçlü Yarınlara

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 2012’de TÜRKİYE, Kanada ve Peru’nun ortak girişimleriyle kız çocuklarına karşı ayrımcılığın önlenmesi ve İnsan haklarından tam ve etkili bir şekilde yararlanmasını sağlamak amacıyla 11 Ekim’i “Dünya Kız Çocukları Günü” ilan etmiştir. Çanakkale Kent Konseyi toplantı salonunda gerçekleştirilen basın açıklamasına Çanakkale Sağlık Çalışanları ve Emeklileri Derneği, Türk Kadınlar Birliği derneği, Çanakkale El Emeğini Değerlendirme Derneği, Çanakkale Kent Konseyi Mahalle Meclisleri temsilcileri katıldı.

1Ortak Mesaj; “Cinsiyet Eşitliği İstiyoruz” 

“8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü” etkinlikleri kapsamında Çanakkale Kent Konseyi Kadın Meclisi kolaylaştırıcılığında Cumhuriyet Meydanında düzenlenen törene Çanakkale Belediyesi, Çanakkale Barosu Kadın Komisyonu, Çanakkale Sağlık Çalışanları ve Emeklileri Derneği (ÇASEMDER), Türk Anneler Derneği, Cumhuriyet Kadınları Derneği, Yardım Sevenler Derneği, Türk Kadınlar Birliği, ELDER, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Kadın Araştırmaları Merkezi, Girişimci İş Kadınları Derneği, Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları katıldı. Törende Atatürk anıtına çelenk sunuldu.