Kültür ve Sanat Meclisi

 

 

 

KÜLTÜR VE SANAT MECLİSİ

Çanakkale Kent Konseyi Kültür ve Sanat Meclisi, Çanakkale’de sanata katılımı artırarak kültürel dışlanmayı ortadan kaldırmaya yönelik stratejiler üretmek, kültürler arası diyaloğu geliştirmek, etnografik nitelikteki taşınır kültür ve tabiat varlıklarının korunmasına yönelik çalışmalar yapmak, yıpranan ve özelliğini kaybetmeye başlamış taşınmaz kültür varlıklarını aslına uygun restore edilmesi için teşvik etmek, somut olmayan kültürel mirasın korunmasına katkı sağlamak amaçları ile Çanakkale Kent Konseyi yapısı atında çalışmalarını gerçekleştirmek üzere 29 Ocak 2015 Kent Konseyi Genel Kurul toplantısında kabul edilen yönerge ile kuruldu.

Kültür ve Sanat Meclisi Yönergesi, ilgili kurum ve kuruluşlardan katılımlarla yapılan bir dizi toplantı ve çalışma sonucunda oluşturulmuştur.

Kültür ve Sanat Meclisi ilk Genel Kurul toplantısını 17.04.2015 tarihinde yaparak Yürütme Kurulunu belirlemiş ve çalışmalarına başlamıştır. Kültür ve Sanat Meclisi 28.04.2017 tarihinde seçimli genel kurulunu yaparak çalışmalarına başlamıştır.

Kent Konseyi Kültür ve Sanat Meclisi Yürütme Kurulu;

“Esra Yurttut, Gül Yurun Mavinil, Deniz Kürşat, Asude Bayram, Ayşenur Kahraman, Tuğçe Özçelik, Ahsen Başol”

Yürütme Kurulu ilk toplantısında görev dağılımını yaparak Kültür ve Sanat Meclisi eş başkanlığı için ilk dönem Gül Yurun Mavinil ikinci dönem Asude Bayram olarak belirlendi.

Seyirci sahnede yerini aldı

Çanakkale Kent Konseyi Kültür ve Sanat Meclisi Dünya Tiyatrolar Gününde Fatih Birgücü’nün katkılarıyla hazırlanan doğaçlama oyunu Çimenlik Kalesi Yüzbaşı Ahmet Saffet Konferans Salonunda sahneledi. Fatih Birgücü yönetiminde hazırlanan “Seyirci Sahnede” doğaçlama oyuna müziğiyle Bülent Genç, dansıyla Ebru Gürses, drama da Esra Eren ve yardımcı ekip Gül Mavinil, Ali Karyelioğlu, Şahabettin Kalfa, Güngör Topsoy, Akgün Atacan ayrı ayrı renk kattılar. Profesör Dr. Zehra İpşiroğlu tarafından kaleme alınan 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü bildirisi Kültür ve Sanat Meclisi yürütme kurulu üyesi Gül Mavinil tarafından okundu.

“Şiir insanlığımızdır”

Çanakkale Kent Konseyi Kültür ve Sanat Meclisi Dünya Şiir Gününü Çimenlik Kalesi içindeki Yüzbaşı Ahmet Saffet salonunda büyük bir coşkuyla kutladı. Çanakkalelilerin yoğun ilgi gösterdiği,Gül Yurun Mavinil’in sunumunu gerçekleştirdiği etkinlik dünya şiir günü bildirisinin okunmasıyla başladı. Şair, Cengiz Bektaş tarafından kaleme alınan bildiri okundu.

 

“Anadolu Sentezine” bakışlar

Çanakkale Kent Konseyi Kültür ve Sanat Meclisi şubat ayı söyleşinin konuğu Sanat Tarihinin duayen isimlerinden Prof. Dr. Oluş Arık oldu. Prof. Dr. Oluş Arık’ın   “Hangi Roma Hangi Selçuklu” “Anadolu Sentezine” bakışlar sunumu Kent Konseyi toplantı salonunda geniş bir izleyici tarafından ilgiyle izlendi. Prof. Dr Arık; “Tarih boyu Anadolu yerleşiminin sürekli el değiştirmesi kavimlerin ortak yaşamlarının birbirinden etkilenmesi Anadolu’nun sosyal yaşamında önemli rol oynaması mimarinin zenginliğinin batı dünyasını etkilediğini vurgulamıştır”

Troia Seramikleri kronolojisi konuşuldu

Çanakkale Kent Konseyi Kültür ve Sanat Meclisi Çanakkale Seramikleri Çalışma Gurubu ve Çanakkale Seramik Müzesi’nin ortaklaşa düzenledikleri söyleşide Arkeolog Fecri Polat  “Troia Seramikleri” hakkında bilgi verdi.Çanakkale Seramik Müzesi’nde gerçekleştirilen söyleşide Troia kazılarında görevli Arkeolog Fecri Polat tarafından gerçekleştirilen sunumda Troia kentlerinde yapılan kazılarda ortaya çıkartılan seramikler kronolojik olarak anlatıldı.

Genel kurul’da faaliyetler görüşüldü

Çanakkale Kent Konseyi Kültür ve Sanat Meclisi bilgilendirme genel kurulu Çanakkale Kent Konseyi toplantı salonunda yapıldı. Genel Kurul’da Kültür ve Sanat Meclisi Eşbaşkanı Zerrin Saraçoğlu, meclisin gerçekleştirdiği faaliyetler hakkında katılımcılara bilgiler verdi. Faaliyetler kapsamında gerçekleştirilen söyleşiler, sanat sokakta buluşmaları katılımcılara aktarıldı. Genel Kurul’da Seramik Çalışma Gurubu kolaylaştırıcısı Sinem Kınay gerçekleştirdikleri söyleşiler ve önümüzdeki dönemde yapmayı planladıkları faaliyetler hakkında bilgiler verdi. Genel Kurulda Kültür ve Sanat Meclisi tarafından Troia Yılı için hazırlanan projelerle ilgili katılımcılara bilgiler verildi.

Çağdaş Sanatın Arkeoloji İle Ne İlgisi Olabilir Ki?

Çanakkale Kent Konseyi Kültür ve Sanat Meclisi’nin Ekim ayı söyleşisi Disiplinlerarası kavramsal sanatçı Genco Gülan’ın katılımıyla Korfmann Kütüphanesinde gerçekleştirildi. Disiplinlerarası kavramsal sanatçı Genco Gülan’ın antikite referanslı heykelleri Korfmann kütüphanesinde “Limbo’da Esir” isimli sergisiyle sanatseverlerle buluşan Genco Gülan Çanakkale Kent Konseyi Kültür ve Sanat Meclisi’nin Ekim ayı söyleşisine katıldı.

21 MART 2017 DÜNYA ŞİİR GÜNÜ (28)Şiir bağımsız geleceğin ışığıdır 

Çanakkale Kent Konseyi Kültür ve Sanat Meclisi Dünya Şiir Gününü Çimenlik Kalesi içindeki Yüzbaşı Ahmet Saffet salonunda büyük bir coşkuyla kutladı. Çanakkalelilerin boş koltuk bırakmadan yoğun ilgi gösterdiği, Zerrin Saraçoğlu’nun sunumunu gerçekleştirdiği etkinlik dünya şiir günü bildirisinin okunmasıyla başladı. Ülkemiz ve dünyadan “Ustalardan Esintiler” görsel sunum gerçekleştirildi.  Şair ve masalcı Sezai Sarıoğlu’nun “Arkadaşlık Teklifidir Şiir” konulu anlatımı salonda dikkatle ve yoğun ilgiyle izlendi. Sezai Sarıoğlu yaşamından kesitlerde sunarak zenginleştirdiği konuşmasında; Nazım Hikmet, Can Yücel, Cemal Süreya ve diğer ustaların dizelerinden örnekler seslendirdi. Hep beraber “İzmir’in Kavakları” türküsü coşkuyla söylendi. Eskişehir’den gelen şair Emel İrtem “Ötelerin ve Ötekinin Adı Olarak Şiir” konulu anlatımı ilgiyle izlendi. Dünya Şiir günü etkinliğine şehrimizden katılan şairlerimiz ve şiir sevenlerin seslendirdikleri şiirlerle salona ayrı bir renk katıldı.

Doğumunun 110. Yıldönümünde Sabahattin Ali anıldı (16)Doğumunun 110. Yıldönümünde Sabahattin Ali anıldı 

Çanakkale Kent Konseyi Kültür ve Sanat Meclisi tarafından Kent Konseyi toplantı salonunda düzenlenen programda Ege ve Kazdağı’nın usta kalemi Sabahattin Ali doğumunun 110. Yıldönümünde anıldı. Usta yazar Sabahattin Ali, Çanakkale’de Tıflı Camii yanındaki İptidai’de (ilkokul) Reşat Nuri Güntekin’in de okuduğu okulda okudu. Kültür ve Sanat Meclisi Yürütme Kurulu üyesi Zerrin Saraçoğlu açılış konuşmasında kısaca Sabahattin Ali’nin bazı özelliklerinden söz etti. Halil Özçelik yaptığı sunumda hayatı ile ilgili yaşanmışlıklarını katılımcılarla paylaştı. Zerrin Saraçoğlu “Kudurmak” isimli şiiri seslendirerek seyircinin ilgisini topladı.  Volkan Konak’ın “Göklerde Kartal Gibiydim” şarkısı salondakilerle birlikte söylendi.

Kültür ve Sanat söyleşileri (4)Doğan; “Seramik muhteşem bir malzeme” 

Çanakkale Kent Konseyi Kültür ve Sanat Meclisi Çanakkale Seramikleri Çalışma Grubu tarafından Çanakkale Seramik Müzesinde gerçekleştirilen söyleşinin konuğu ÇOMÜ öğretim elemanı seramik sanatçısı Şeref Doğan oldu. Doğan, “Mimaride Seramik Geleneğimizin Çağdaş Seramik Sanatına Yansımaları” hakkında bilgiler verdi.

 

Seramik Atölyelerinin genel sorunları konuşuldu (3)Seramik Atölyelerinin genel sorunları konuşuldu

Çanakkale Kent Konseyi Kültür ve Sanat Meclisi Geleneksel Çanakkale Seramikleri Çalışma Grubu ve Çanakkale Seramik Müzesi ortaklığında düzenlenen söyleşide “Seramik Atölyelerinin Genel Sorunları” konuşuldu. Çanakkale Seramik Müzesinde düzenlenen Seramik Buluşmalarının konuğu seramik sanatçısı Onur Öztürk oldu. Onur Öztürk; “Hacettepe üniversitesi güzel sanatlar fakültesi seramik bölümü lisans mezunu, Anadolu medeniyetleri müzesinde Hitit eserleri üzerine araştırmalar yapmış, daha sonra çan seramik fabrikası tasarım atölyesinde uzun yıllar çalıştıktan sonra Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Çan Meslek Yüksekokulu seramik bölümüne öğretim görevlisi olarak atanıp buradan emekli olmuş şu anda Çan’da kendisine ait İdil Seramik atölyesinde çalışmalarını sürdürmektedir.”

Sanat Sokağı Çalışma Grubu ToplantısıSanatçılar İçin Umut Işığı 

Çanakkale Kent Konseyi Sanat Sokağı Çalışma Grubu tarafından gündeme getirilen “Çanakkale’de Sanat Köyü” projesinin ilk adımı atıldı. Sanat Sokağı Çalışma Grubu üyeleriyle Çanakkale Belediyesi İmar Müdürlüğünden mimar, harita mühendisi ve şehir plancısının katıldığı toplantıda Çanakkale’de sanatın gelişmesi ve kentin ekonomisine katkı sunabilmesi için nasıl bir proje geliştirilmesi  gerektiği üzerine görüşme gerçekleştirildi.

resat-nuri-guntekin-ve-canakkale-2Reşat Nuri Güntekin yazdıklarıyla Çanakkale’de yaşıyor

Çanakkale Kent Konseyi Kültür ve Sanat Meclisi Esenler Mahalle Meclisinde düzenlediği etkinlikle Reşat Nuri Güntekin ve Cahit Sıtkı Tarancı ölümlerinin 60. Yılında anıldı. Yaşamı boyunca Çanakkale ile olan bağı roman ve hikayelerinde söz konusu olurken aynı zamanda 1939-1943 yılları arasında Çanakkale milletvekili olarak kente hizmet eden Reşat Nuri Güntekin’in kent ile olan bağını yansıtacak hiçbir mekan ya da izi hayata geçirilememiştir. “Reşat Nuri Güntekin ve Çanakkale” konulu sunum Kültür ve Sanat Meclis yürütme kurulu üyesi Şahabettin Kalfa tarafından hazırlandı, sunuculuğunu da Şükriye Karadeniz yaptı. Şahabettin Kalfa sunumunda; “Türk edebiyatının ünlü romancısı Reşat Nuri Güntekin’in bu ay ölüm yıldönümüdür. Kendisini ölümünün 60. yılında bir kez daha minnet duygularımız ve gönül borcumuz ile anıyoruz.

sanat-sokagi-3-bulusma-14Sanat Sokağında 3. buluşma başladı

Çanakkale Kent Konseyi Kültür ve Sanat Meclisi Sanat Sokağı Çalışma Grubu tarafından düzenlenen Sanat Sokağında 3. Buluşma ÇTSO Çanakkale Evi’nde “Yeni Yılda Küçük Sevinçler” konseptiyle başladı. Buluşmanın açılışında Mor müzik grubunun kısa bir dinletisi oldu. Resim, seramik, cam, fotoğraf, tasarım ve geleneksel el sanatlarından eserlerin sergilendiği buluşma 31 Aralık tarihine kadar açık kalacak.

 

resat-nuri-guntekin-ve-canakkale-3Reşat Nuri Güntekin ve Çanakkale

Çanakkale Kent Konseyi Kültür ve Sanat Meclisi Barbaros Mahalle Meclisinde düzenlediği etkinlikle Reşat Nuri Güntekin ve Cahit Sıtkı Tarancı’nın ölümlerinin 60. Yılında anıldı. Yaşamı boyunca Çanakkale ile olan bağı roman ve hikayelerinde söz konusu olurken aynı zamanda 1939-1943 yılları arasında Çanakkale milletvekili olarak kente hizmet eden Reşat Nuri Güntekin’in kent ile olan bağını yansıtacak hiçbir mekan ya da izi hayata geçirilememiştir. Reşat Nuri Güntekin ve Çanakkale konulu sunum söyleşi Kültür ve Sanat Meclis yürütme kurulu üyesi Şahabettin Kalfa tarafından hazırlanmış Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneğine mensup üniversiteli öğrencilerle birlikte gerçekleştirildi.

ekim-gecidi-soylesisi-2“Ekim Geçidi” söyleşisi

Çanakkale Kent Konseyi Kültür ve Sanat Meclisi tarafından düzenlenen söyleşiler kapsamında Gülsün Erbil, Hüseyin Bilgin, Sabahattin Şen, Halide Okumuş’un katılımıyla “Ekim Geçidi” söyleşisi gerçekleştirildi. Çanakkale Kent Konseyi toplantı salonunda gerçekleştirilen söyleşide Gülsün Erbil; “Kültür sürekli yenilenen toplumsal duygu ve düşünce (ifadeleri) birikimidir. Her ülkenin birikimleri farklıdır. Türkiye’de yaşayan insan mozaiği ve kültür farklılıkları çok zengindir. Bizlerin (yaratan, sanat yapan kesimin) bu zenginlikten yararlanarak “kültür sentezi” yapmamız gerekmektedir. Toplumumuzun devingenliği bu farklılıklarımızdandır.  “Kültür” gelecek nesiller için uygarlığın ilerlemesi için vardır. Sanatın toplumun ilerlemesindeki rolü bilim kadar önemlidir. Hatta bizden ileri uygarlıklar sanatla bilimi aynı sepete koymaktadırlar. Ne var ki bilimsel buluşlar, atom bombası, uçakların, silahların hızı değil, “sanat” gibi uygar faaliyetler ancak bu ilerlemeyi gerçekleştirir. Kültürler hiçbir zaman kapalı platformlar olmamıştır. Kültür ve Sanat yaşamın gerçek portresidir hatta aynasıdır diyebiliriz.”

sanat-sokakta-halk-bahcesi-5“Sanat Sokakta” buluşması Halk Bahçesinde başladı

Çanakkale Kent Konseyi Kültür ve Sanat Meclisi Sanat Sokağı Çalışma Grubu tarafından düzenlenen “Sanat Sokakta” etkinliği Halk Bahçesinde gerçekleşiyor. Etkinlik 30 Ekim Pazar gününe kadar gezilebilecek. Sanat Sokağı Çalışma Grubu tarafından düzenlenen etkinlikte; Cam, Çini, Ebru, Filografi, Fotoğraf, Keçe, Kırkyama, Müzik, Resim, Seramik, Yeni Hat sanatçıları buluştu. Katılımcılar eserlerinin yer aldığı stantlar açtılar.

Kültür ve Sanat Meclisi Genel Kurulu (2)Kültür ve Sanat Meclisi Genel Kurulu yapıldı

Çanakkale Kent Konseyi Kültür ve Sanat Meclisi genel kurul toplantısı yapıldı. Toplantıda Meclis Eş Başkanı Mustafa Sevim çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Genel Kurul’da Kültür ve Sanat Meclisi başkanlığını Deniz Erbaş devralırken eş başkan Mustafa Sevim oldu.

 

Kentte Sosyal Yaşam (4)Kentte Sosyal Yaşam

Çanakkale Kent Konseyi Kültür ve Sanat Meclisi tarafından düzenlenen kültür sanat söyleşilerinin konuğu “Kentte Sosyal Yaşam” konusuyla Sivil Aktivist, Kent Tarihçisi Şahabettin Kalfa oldu.

 

Selçuklu estetiği (6)Selçuklu ’da Estetik

Çanakkale Kent Konseyi Kültür ve Sanat Meclisi tarafından düzenlenen Kültür ve Sanat söyleşilerinin konuğu; sanat tarihi ve arkeoloji biliminin duayeni Prof. Dr. Oluş Arık oldu. Kent Konseyi toplantı salonunda gerçekleştirilen söyleşide Prof. Dr. Oluş Arık, estetik, sanat, sanatın gelişimi, Anadolu’da sanat ve sanat eserleri, Selçuklu ’da estetik üzerine değerlendirmeler yaptı.

Çanakkale’de Geleneksel Balıkçılık (3)Çanakkale’de Geleneksel Balıkçılık

Çanakkale Kent Konseyi Kültür ve Sanat Meclisi, Kültür ve Sanat Söyleşilerinin konuğu “Çanakkale’de Geleneksel Balıkçılık ve Balıkçılık Kültürü” konusu ile Halk Bilimci Mümtaz Fırat oldu. Çanakkale Kent Konseyi toplantı salonunda gerçekleştirilen söyleşide Halk Bilimci Mümtaz Fırat geçmişten günümüze balıkçılık tarihi hakkında bilgiler verdi.

Göksel SevimÇanakkale Seramiklerinde Çeşitlilik

Çanakkale Kent Konseyi Kültür ve Sanat Meclisi Geleneksel Çanakkale Seramikleri Çalışma Grubunun Seramik Müzesinde gerçekleştirdiği “Seramik Buluşmaları”nın konuğu seramik sanatçısı Göksel Sevim oldu.

 

 

 

Dünya Şiir Günü Şiir Dinletisi (5)Şiir Severler Şiir Dinletisi’nde buluştu

Çanakkale Kent Konseyi Kültür ve Sanat Meclisi, mart ayı kültür sanat söyleşileri kapsamında “Dünya Şiir Günü” etkinliği düzenlendi. Dünya Şiir Günü etkinliğinde aralarında Cemal Süreya, Can Yücel, Edip Cansever, Gülten Akın, Bedri Rahmi Eyüboğlu gibi şairlerin kendi seslerinden şiirleri katılımcılara dinletildi.

10 Mart 2016 Çanakkale Seramikleri Karma Sergisi (11)“Geleneksel Çanakkale Seramikleri” karma sergisi açıldı

Çanakkale Kent Konseyi, Kültür ve Sanat Meclisi Çanakkale Seramikleri Çalışma Grubu ile Çanakkale Belediyesi Seramik Müzesi işbirliğinde düzenlenen ‘Geleneksel Çanakkale Seramikleri’ karma sergisi Seramik Müzesi’nde açıldı.

 

 

1.canakkale sanatcılar buluşması (3)1.Çanakkale Sanatçıları Buluşması

Çanakkale Kent Konseyi Kültür ve Sanat Meclisi Sanat çalışma grubu tarafından düzenlenen “1.Çanakkale Sanatçıları Buluşması” Çanakkale-Tubingen Troia Vakfı Manfred Osman Korfmann kütüphanesinde başladı. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Eğitim Fakültesi müzik bölümü oda müziği topluluğunun seslendirdiği eserlerle açılışı yapılan “1.Çanakkale Sanatçıları Buluşması”nda; ‘suluboya, tekstil, seramik, ebru, grafik, tasarım, edebiyat-şiir, minyatür, resim, karikatür, yeni hat, Geleneksel türk sanatları, filografi, çini, cam’ eserleri sergilendi.

Sanatta Batılılaşma (2)

“Sanatta Batılılaşma”

Çanakkale Kent Konseyi Kültür ve Sanat Meclisi tarafından düzenlenen kültür sanat söyleşilerinin konuğu “Sanatta Batılılaşma” konusu ile Deniz Erbaş oldu. Kültür ve Sanat Meclisi Eş başkanı Deniz Erbaş söyleşisinde Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi sanatta batılılaşma süreçleri hakkında bilgiler verdi.

 

Adil Can Güven (3)

Seramiklerin benzerlikleri konuşuldu

Çanakkale Kent Konseyi Kültür ve Sanat Meclisi Geleneksel Çanakkale Seramikleri Çalışma Grubunun Seramik Müzesinde gerçekleştirdiği “Seramik Buluşmaları”nın konuğu İznik’li seramik ustası Adil Can Güven oldu.

 

 

(6)“Çanakkale’de Derlenen Ezgi Metinlerinin Tahlili”

Çanakkale Kent Konseyi Kültür ve Sanat Meclisi tarafından düzenlenen kültür söyleşilerinin şubat ayı konuğu Halk Bilimci Ömer Gözükızıl oldu. Gözükızıl, “Çanakkale’de Derlenen Ezgi Metinlerinin Tahlili” hakkında katılımcılara bilgiler verdi.

 

 

Deniz Kültürü ve Sanat Söyleşi (4)“Deniz Kültürü ve Sanat”

Çanakkale Kent Konseyi Kültür ve Sanat Meclisi tarafından düzenlenen Kültür ve Sanat söyleşilerinin konuğu Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. İhsan Doğrusöz oldu.

 

(1)“Seramik tarihinde Akköy” 

Çanakkale Kent Konseyi Kültür ve Sanat Meclisi Geleneksel Çanakkale Seramikleri Çalışma Grubu’nun Çanakkale Seramik Müzesinde düzenlediği seramik buluşmalarının konuğu Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sanat Tarihi Bölüm Başkanı Profesör Doktor Ali Osman Uysal Oldu.

 

“Sanat Eğitimi ve Ebru Sanatı” (1)“Sanat Eğitimi ve Ebru Sanatı”

Çanakkale Kent Konseyi Kültür ve Sanat Meclisi tarafından düzenlenen Kültür Sanat Söyleşilerinde “Sanat Eğitimi ve Ebru Sanatı” konuşuldu. Çanakkale Kent Konseyi toplantı salonunda gerçekleştirilen söyleşiye Ressam Selahattin Demiroğlu, Ebru Ustası Bahar Yadigar Aydoğan konuk olarak katıldılar.

Çanakkale’de Müzik Kültürü (5)Çanakkale’de Müzik Kültürü

Çanakkale Kent Konseyi Kültür ve Sanat Meclisi tarafından düzenlenen Kültür Sanat söyleşilerine konuk olan ÇOMÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Alaattin Canbay, Çanakkale’nin müzik kültürünü çeşitli boyutlarıyla değerlendirdi.

 

 

İsmail Bütün söyleşi (6)Seramik Sanatını Son Usta’dan Dinlediler

Çanakkale Kent Konseyi Kültür ve Sanat Meclisi Geleneksel Çanakkale Seramikleri Çalışma Grubunun Seramik Müzesindeki söyleşileri Çanakkale’nin son seramik ustası İsmail Bütün ile devam etti.

 

 

Tiyatro Ve İktidar (1)“Kültür Sanat Söyleşileri”

Çanakkale Kent Konseyi Kültür ve Sanat söyleşilerinin üçüncüsü Kent Konseyi toplantı salonunda gerçekleşti. Konuşmacı olarak ÇOMÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne ve Görüntü Sanatları Bölüm Başkanı Doç. Dr. Adnan Çevik konuk olurken, söyleşinin konusu “Tiyatro Ve İktidar” oldu.

 

 

Pembe Akgün (2)Mücadele ve Temsil Tiyatroyu ortaya çıkarıyor 

Çanakkale Kent Konseyi Kültür ve Sanat Meclisi tarafından düzenlenen “Kültür ve Sanat Söyleşileri”nin ikincisi Pembe Akgün’ün katılımı ile gerçekleşti. Akgün, söyleşisinde  “Tiyatro ve Oyun Yazarlığı” konusunda değerlendirmelerde bulundu.

Seramik Müzesinde Söyleşiler Başladı (5)Seramik Müzesinde Söyleşiler Başladı

Çanakkale Kent Konseyi Kültür ve Sanat Meclisi Geleneksel Çanakkale Seramikleri Çalışma grubunun ilk söyleşisi Seramik Müzesinde ÇOMÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Görevlisi Ergün Arda’nın katılımıyla gerçekleşti.

 

 

 

Kültür ve Sanat MeclisKültür ve Sanat meclisi genel kurulu 13.11 (6)i Genel Kurulu yapıldı

Çanakkale Kent Konseyi Kültür ve Sanat Meclisi Genel Kurulu Kent Konseyi toplantı salonunda yapıldı. Genel Kurul’da faaliyet raporu ve çalışma gurupları hakkında katılımcılara bilgiler verildi.

 

(3)

“Mitoloji, efsaneler ve halk öyküleri”

Çanakkale Kent Konseyi Kültür ve Sanat Meclisi Kültür söyleşileri başladı. Söyleşiye konuşmacı olarak Prof. Dr. Sevinç Özer katılırken Söyleşilerin ilk konusu;  mitoloji efsaneler ve halk öyküleri oldu.

 

IMG_1442Sanatçılar Buluşması Raporu

Çanakkale’de sanatın kamuoyuyla daha çok iç içe olması amacıyla yola çıkan Kent Konseyi Kültür ve Sanat Meclisi sanat sokağı çalışma gurubu hem “sanat sokağı projesini” hem de “Çanakkale’de sanat” konuşmak için 17 Ekim 2015 Cumartesi saat 14.00’da tüm sanatçı ve tasarımcılarla Belediye Türkan Saylan Tesisinde buluştu.

Çanakkale Kent Konseyi Kültür Sanat Meclisi Sanat Sokağı Çalışma Grubu Sanatçılar Buluşması Raporuna ulaşmak için tıklayınız. http://www.canakkalekentkonseyi.org/sanatcilar-bulusmasi-raporu/

 

IMG_1976_640x375Kültür ve Sanat Meclisi Kuruldu

Çanakkale Kent Konseyi Kültür ve Sanat Meclisi kuruluş genel kurulu Kent Konseyi toplantı salonunda yapıldı. Seçimde 7 kişilik yürütme kurulu belirlendi. Eş başkanlığa Mustafa Sevim ve Deniz Erbaş getirildi.