Boreas Kırkyama Çalışma Grubu

Boreas Çalışma Grubu

Boreas Kırkyama Çalışma Grubunun Amacı

Kolaylaştırıcı: Aysun Aksu

Güzin Şen, İdeal Demir, Selma Kurtel,Gülşen Acar, Neriman Bozkurt,Meltem Gürses, Gülay Yavuz, Aynur Özer,Pelin Hoşten, Dilek Zeynali

İletişim: aysunaksu17@hotmail.com

Çalışmaları;

İlyada Kırkyama Çanakkale Buluşmaları

9-13 Ağustos 2018

Çanakkale Kent Konseyi Boreas Çalışma Gurubu tarafından düzenlenen  “7. İlyada Kırkyama Çanakkale Buluşması”  9-10-11-12-13 Ağustos 2018 tarihlerinde gerçekleştirilmiştir. Buluşma Troya yılına özel olarak düzenlenmiş “Kırkyamanın Dilinde Troia Destanı” eserlere işlenmiştir.  Etkinlik kapsamında 3 farklı dalda (Kırkyama Pano, Kırkyama Yorgan ve Küçük Parça) kırkyama yarışmaları düzenlenmiştir.

Sergi alanları; Akol Otel Oniks Salon Boreas Kadın Sanat Derneği “Kırkyamanın Dilinden Troia Destanı”, Seramik Müzesi, Ece Malkoç (3 E Tasarım Atölyesi), Nebiye İşcen, Sia Zobi, Cevatpaşa Mahalle Meclisi Kırkyama Pano, Kırkyama Yorgan ve Küçük Parça yarışma eserleri sergilenmiştir.

14-17 Eylül 2017

Çanakkale Kent Konseyi Boreas Çalışma Gurubu tarafından düzenlenen  “6. İlyada Kırkyama Çanakkale Buluşması”  14-15-16-17 Eylül 2017 tarihlerinde 500 sanatçı ve 100’ü aşkın eserin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Etkinlik kapsamında 3 farklı dalda (Kırkyama Pano, Kırkyama Yorgan ve Küçük Parça) kırkyama yarışmaları düzenlenmiştir. Kırkyama atölye çalışmaları değerli kırkyama usta öğreticilerinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir.

Sergi alanları; Seramik Müzesi, 3 Elden Kırkyamada Yolculuk/İstanbul, Sukeyne Tulan, Şehzade Türkaydın, Nilgün Tumlu, Çimenlik Kalesi; Özhan Abat/Akçakoca Düzce, Aynur Kuvalı Bursa/Orhangazi, Devlet Güzel Sanatlar Galerisi; İnci Savacı ve Grubu/Ankara, Hastane Bayırı Spor Tesisleri; Zeynep Temizel/Patchwork İstanbul, Nevin Emirli Samsun, Hatice Mungan/İstanbul, Nimet Balta Ankara Tekstil Sanatları Derneği, Aliye Çolak/Burhaniye Halk Eğitim Merkezi, Nadide Yakıt/ Bursa Nilüfer Belediyesi NİLSEN, Boreas Kadın Sanat Derneği. Korfmann Kütüphanesi; Yorgan Yarışma eserleri sergisi, Yazar ve Sanatçı Evi; Serbest ve İlyada Pano Yarışma eserleri sergisi, 14-17 Eylül tarihleri arasında tüm gün ücretsiz olarak ziyarete açılmıştır

Workshoplar; Seramik Müzesi Bahçesi; Nadide Yakıt- Kırkyama Teknik- Koza Yapımı,  Ece Malkoç – Kırkyama Teknik, Zeynep Temizel, Özhan Abat, Nebiye İşçen – Kırkyama Teknik.

1-4 Eylül 2016

Çanakkale Kent Konseyi Boreas Çalışma Gurubu tarafından düzenlenen  “V. İlyada Kırkyama Çanakkale Buluşması” 01-04 Eylül 2016 tarihlerinde 600 sanatçı ve 100’i aşkın eserin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Etkinlik kapsamında 3 farklı dalda (Kırkyama Pano, Kırkyama Yorgan ve Küçük Parça) kırkyama yarışmaları düzenlenmiştir. İlyada söyleşileri ve kırkyama atölye çalışmaları değerli kırkyama usta öğreticilerinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir.

Sergi alanları (Güzel Sanatlar Galerisi Günsu Güngör GC Patchwork Stüdyo / Ankara, Akol Otel Oniks Salon Ece Malkoç 3 E Tasarım Atölyesi / İzmir, Gülser Kırçiçeği, Kumaş Bebek Sergisi / Marmaris, Seramik Müzesi BOREAS Kadın ve Sanat Derneği/ Çanakkale, ÇOMÜ Sürekli Eğitim Merkezi Sükeyne Tulan ve Hayat Kırkyama ile Güzel Grubu / İstanbul,  Yazar ve Sanatçı Evi Münire Uysal ve Grubu / Gölcük, Özhan Abat ve Akçakoca Belediyesi Kırkyama Grubu / Akçakoca, Kent Müzesi Nebiye İşçen Kırkyama Şapka Sergisi / Burhaniye, Çimenlik Kalesi Hayrinur Torun ve İzmirli Kırkyamacılar Grubu / İzmir, Korfmann Kütüphanesi Meltem Üredi, Karamel Patchwork / Ankara, Sosyal Bilimler Lisesi Spor Salonu Nilüfer Belediyesi (NİLSEN) / Bursa, Hatice Mungan / İstanbul, Şehzade Türkaydın/İstanbul, Zübeyde Akifova Baykuş Evi / İstanbul, Bursa Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursu (BUSMEK) / Bursa, Boreas Kırkyama Çalışma Atölyesi Yorgan ve İlyada Pano Yarışma Eserleri Sergisi, Cevatpaşa Mahalle Meclisi Salonu Küçük Parça Yarışma Eserleri Sergisi  01-04 Eylül tarihleri arasında tüm gün ücretsiz olarak ziyarete açılmıştır.

Workshoplar;  Seramik Müzesi Açık Alan; Zübeyde Akifova, Panç Nakışı & Kurdeleden hurç yapımı Günsu Güngör & Nilgün Tüfekçi, Fransız Katlama Sanatı Nilgün Başaran, Makine Twister Süheyla Çetin, Makinede Yıldız Çalışması Afitap Ustiş Urbay, Art Quilting- Kumaşla Resim Yapma Ece Malkoç, Koza Yapımı Nadide Yakıt, 

Söyleşi; Çimenlik Kalesi Toplantı Salonu; Türkiye’de ve Dünya’da Kırkyama Neşe Yörük Kınay

 09-12 Eylül 2015

Çanakkale Kent Konseyi Boreas Çalışma Gurubu tarafından düzenlenen  “lV. İlyada Kırkyama Çanakkale Buluşması” 09-12 Eylül 2015 tarihlerinde 100 sanatçı ve 600’ü aşkın eserin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Etkinlik kapsamında 3 farklı dalda (Kırkyama Pano, Kırkyama Yorgan ve Küçük Parça) kırkyama yarışmaları, kırkyama, keçe, kırkyama bebek ve kırkyama çanta gibi sanat dallarının da yer aldığı sergiler, İlyada söyleşileri ve kırkyama atölye çalışmaları değerli kırkyama usta öğreticilerinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Sergi alanları (Güzel sanatlar galerisi Bursa Berrin Kızanlıklı ve Grubu; Çtso Çanakkale Evi İstanbul Birsen Eltutar ve Grubu; 18 Mart Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi Vitalis Kafe Üstü İstanbul Sükeyne Tulan ve Grubu ” 3 Elden Kırkyama”; Deniz Müzesi Ankara Tekstil Sanatları Derneği ile İnci Savacı ve Grubu; Korfman Kütüphanesi Çanakkale Pamuk İpliğinden Hayaller Grubu, Şair Ece Ayhan Evi Konya Zülfiye Kaçarlar Akol Otel Boreas Kan Çiçeklerimize Borcumuz Var, Yazar Ve Sanatçı Evi  Yarışma Eserleri, Kent Müzesi 3 Yıllık Yarışma Birincileri Sergisi, Sosyal Bilimler Lisesi Basketbol Salonu Burhaniye -Nebiye İşçen ve Grubu, İzmir- Hayrinur Torun ve grubu, Samsun -Nevin Emirli ve grubu, Malatya -Şenel Aykanateğilmez, Değirmendere – Ayşe Giray Özatıcı, Gölcük- Saçaklanma Dünyası, Ankara-  Meltem Üredi ve Grubu, Kuşadası-  Zeynep Özkan ve Grubu, Çanakkale – Boreas) 09-12 Eylül tarihleri arasında tüm gün ücretsiz olarak ziyarete açılmıştır.

Workshoplar Çimenlik Kalesi Bahçesi ; İstanbul- Nilgün Tumlu (Fermuarlı Çanta), Ankara -Ayşe Öztürk (Konfeti Tekniği), Gölcük -Leyla Parlar (Saçaklanma Tek), İzmit- Özhan Abat (Sihirli Çanta), Orhangazi- Aynur Kuvalı (Elmas Kesim Cam Kırıkları), Ankara- Meltem Üredi (Çiçek Yapımı), Burhaniye Nebiye İşcen (Karnaval Tekniği), İstanbul- Ayşin Aksu Demirci, Değirmendere-Nukhet Zengin, İzmir- Hayrinur Torun ,

08-11 Eylül 2014

Çanakkale Kent Konseyi Boreas Çalışma Gurubu tarafından düzenlenen  “lll. İlyada Kırkyama Çanakkale Buluşması” 08-11 Eylül 2014 tarihlerinde 100 sanatçı ve 400’ü aşkın eserin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Etkinlik kapsamında 3 farklı dalda (Kırkyama Pano, Kırkyama Yorgan ve Küçük Parça) kırkyama yarışmaları, kırkyama, keçe, kırkyama bebek ve kırkyama çanta gibi sanat dallarının da yer aldığı sergiler, İlyada söyleşileri ve kırkyama atölye çalışmaları değerli kırkyama usta öğreticilerinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Sergi alanları (İstiklal İlkokulu, Cumhuriyet Ortaokulu, ÇOMÜ Kültür Evi, Devlet Güzel Sanatlar Sergi Salonu) 08-11 Eylül tarihleri arasında tüm gün ücretsiz olarak ziyarete açılmıştır.

18-21 Eylül 2013

Çanakkale Kent Konseyi Boreas Çalışma Gurubu tarafından düzenlenen “ll. İlyada Kırkyama Çanakkale Buluşması” 18-21 Eylül 2013 tarihlerinde 90 sanatçı ve 320’yi aşkın eserin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Etkinlik kapsamında 3 farklı dalda (Kırkyama Pano, Kırkyama Yorgan ve Küçük Parça) kırkyama yarışmaları, kırkyama, keçe, ipek dokuma, ebru gibi sanat dallarının da yer aldığı sergiler, kırkyama atölye çalışmaları değerli kırkyama usta öğreticilerinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Sergi alanları (M. Osman Korfmann Kütüphanesi, ÇOMÜ Kültür Evi, Kültür Müdürlüğü Sergi Salonu, ÇTSO Çanakkale Evi, Gençlik Spor Sergi Salonu ve Çimenlik Kalesi Sergi Salonu) 18-21 Eylül tarihleri arasında tüm gün ücretsiz olarak ziyarete açılmıştır.

26-29 Eylül 2012

Çanakkale Kent Konseyi Boreas Çalışma Gurubu tarafından düzenlenen “İlyada Kırkyama Çanakkale Buluşması” 26-29 Eylül 2012 tarihlerinde 62 sanatçı ve 680’i aşkın eserin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Etkinlik kapsamında 3 farklı dalda (Kırkyama Pano, Kırkyama Yorgan ve Küçük Parça) kırkyama yarışmaları, kırkyama, keçe, ipek dokuma, ebru, ahşap baskı gibi sanat dallarının da yer aldığı sergi ve atölye çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Sergi alanları (M. Osman Korfmann Kütüphanesi, ÇOMÜ Kültür Evi ve Çimenlik Kalesi) 26-29 Eylül tarihleri arasında tüm gün ücretsiz olarak ziyarete açılmıştır.

 

Kırkyama Eğitimi Çalışmaları

Boreas Kırkyama Çalışma Gurubu tarafından Kırkyama sanatına ilgi duyan Çanakkalelilere düzenlenen kurslarda eğitimler verildi.

2011-2012: 40 kursiyere eğitim verildi

2012-2013: 60 kursiyere eğitim verildi.

2013-2014: 40 kursiyere eğitim verildi.

2014-2015: 25 kursiyere eğitim verildi.

2015-2016: 40 kursiyerle eğitim verildi.

2016-2017: 55 kursiyerle eğitim devam ediyor.