Esenler Mahalle Meclisi

ESENLER MAHALLE MECLİSİ

Mahalle düzeyinde yaşanan sorunların çözümü amacıyla, mahallelilerin ortaklaşa çalışmalar gerçekleştirebilmesi ve oluşturulan görüşlerin ilgili kurumlara iletilebilmesi için bir araya geldikleri mekanizmadır mahalle meclisleri.
Esenler Mahalle Meclisi, başta Muhtarlık olmak üzere, Esenler mahallesinde bulunan site ve apartmanlarda yaşayan kentlilerin katılımıyla 02 Ekim 2013 tarihinde ilk Genel Kurul toplantısını yaparak kuruldu.

27 Ekim 2017 günü gerçekleştirilen seçimli genel kurul’da iki yıl görev yapmak üzere yürütme kurulu’na “Fatma Çalışkan, Nazım Özkan, Satı Ürer, Semra Güler, Ayşegül Yıldız, Necmettin Parlaktaş, Nurcan Yücedağ” seçildi.

Yürütme Kurulu ilk toplantısında Esenler Mahalle Meclisi başkanı Fatma Çalışkan  olarak belirlendi.

“Düzenli dengeli ve sınırlı beslenilmeli”

Esenler Mahalle Meclisi çalışma ofisinde “Diyabet” konulu sağlık semineri düzenlendi. Mahalle sakinlerinin büyük ilgi gösterdiği seminere Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Birimi Diyetisyen Selin Sarıbudak Tüysüz konuşmacı olarak katıldı.

1881’den günümüze Atatürk

Çanakkale Kent Konseyi Esenler mahalle meclisi Kültür Sanat ve Sosyal çalışma grubunun düzenlediği “1881’den Günümüze Atatürk” konulu söyleşi mahalle meclisi çalışma ofisinde çok sayıda katılımcıyla gerçekleşti. Şerife Öztürk, Ali Sacit Öztürk, Şaban Ertürk”ün katkı sunduğu Şerife Öztürk’ün sunumuyla gerçekleşen etkinlikte Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatı tarihsel süreçle aktarıldı.

Esenler Mahalle Meclisi Seçimli genel kurul (5)Esenler Mahalle Meclisi Genel Kurulu yapıldı

Çanakkale Kent Konseyi Esenler Mahalle Meclisi Seçimli Genel Kurul toplantısı mahalle meclisi çalışma ofisinde yapıldı. Yapılan seçim sonucunda yürütme kurulu asil üyeliklerine; “Fatma Çalışkan, Nazım Özkan, Satı Ürer, Semra Güler, Ayşegül Yıldız, Necmettin Parlaktaş, Nurcan Yücedağ” seçildi.

 

 

BAHARA MERHABABahara Merhaba Şenliği

Çanakkale Kent Konseyi Esenler Mahalle Meclisi “Bahara Merhaba Şenliği” 7 Mayıs günü Özgürlük Parkı’nda gerçekleştirilecektir.  Şenliğimiz Esenler Mahalle Meclisi önünde Saat:16.00’da oluşturulacak kortej eşliğinde bando ve gösteri gruplarının ve mahalle halkımızın katılımıyla Özgürlük Parkına kadar yürünecektir. Özgürlük Parkında, hazırlanan program doğrultusunda Saat: 17.00’da başlayıp 21.30’da bitecektir. Şenliğimizde ayrıca gösterilerin dışında uçurtma, resim sergisi, yemek standı, masal ağacı, yüz boyama standı, el sanatları sergisi, sosyal yaşam evi kadın bisiklet gurubu ve parkın her köşesinde farklı müzik gruplarıyla farklı ezgilerle alan şenlenecektir.

(6)Altın Yıllar Yaşam Merkezine ziyaret

Çanakkale Kent Konseyi Esenler Mahalle Meclisi Çocukluğunu Unutamayanlar çalışma grubu Yaşlılara Saygı Haftası kapsamında Çanakkale Belediyesi Altın Yıllar Yaşam Merkezini ziyaret ederek yaşlılarla bir araya geldi. Esenler Mahalle Meclisi Çocukluğunu Unutamayanlar çalışma grubu kolaylaştırıcısı Keziban Buldu, Mahalle Meclisi Başkan Yardımcısı Fatma Çalışkan, projede yer alan ilk ve ortaokul öğrencileri ve gönüllülerle birlikte Çanakkale Belediyesi Altın Yıllar Yaşam Merkezini ziyaret etti.

atikhisar-havzasi-fidan-dikimi-8Fidanlarımızı Toprakla Buluşturduk

Çanakkale Kent Konseyi Esenler Mahalle Meclisi “Uygulamalı Doğa Eğitimi Çalışma Gurubu”nun koordinatörlüğünde ilk ve ortaokul öğrencilerinin yetiştirdikleri fidanlar Çanakkale Belediyesi Park Bahçeler Müdürlüğü, Orman Bölge Müdürlüğünün katkıları ile toprakla buluştu. Çanakkale Kent Konseyi Esenler Mahalle Meclisi “Uygulamalı Doğa Eğitim” çalışma grubunun 2015 yılı Ekim ayında başlattığı meşe palamut projesinin 2. Etap çalışması kapsamında 250 fidan Atikhisar Havzasında toprakla buluştu.

esenler-mahalle-meclisinde-istismar-konusuldu-2Esenler Mahalle Meclisinde İstismar konuşuldu

Çanakkale Kent Konseyi “Kadına ve Çocuğa Yönelik Şiddete Karşı Çalışma Grubu” tarafından düzenlenen  “Kadına ve Çocuğa Yönelik Şiddete Karşı” kampanya kapsamında “Çocuk İhmal ve İstismarının Önlenmesi” konusu Esenler Mahalle Meclisi Çalışma Ofisinde düzenlenen panelde konuşuldu.

 

yangin-bolgesini-yesil-ortuyle-kapladik-13Yangın Bölgesini Yeşil Örtüyle Kapladık

Çanakkale Kent Konseyi Esenler Mahalle Meclisi “Uygulamalı Doğa Eğitim” çalışma grubunun 2015 yılı Ekim ayında başlattığı meşe palamut projesinin 3. aşaması olan fidanları toprakla buluşturuyoruz dikim çalışması halkın, öğrencilerin, STK’ların katılımı ile Güzelyalı yangın bölgesinde gerçekleştirildi.

 

3-6-yas-donemindeki-cocuklar-ve-sorunlari-43-6 yaş dönemindeki çocuklar ve sorunları

Çanakkale Kent Konseyi Esenler Mahalle Meclisi Çalışma Ofisinde “3-6 yaş dönemindeki çocuklar ve sorunları” konulu söyleşi gerçekleştirildi. Pedagog Zeynep Handan Ağılönü tarafından gerçekleştirilen söyleşide katılımcılar merak ettikleri soruların yanıtlarını buldular.

 

 

esenler-mahalle-meclisi-10-kasim-ataturku-anma-programi-3Atatürk’ü Anlamaya İhtiyacımız Var

Çanakkale Kent Konseyi Esenler Mahalle Meclisi Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ölümünün 78. Yılı anma programı düzenledi. Esenler Mahalle Meclisi çalışma ofisinde gerçekleştirilen söyleşiye mahalle sakinleri büyük ilgi gösterdi. “Atatürk’ü Anlamak” konulu söyleşide Nihat Duman Atatürk’ün yaşamından kesitler sundu. Duman konuşmasına; “Büyük önder Atatürk’ü 78. yılında anmak daha çok anlamak üzere toplandık” dedi.

esenler-mahallesi-film-gunleri-1Esenler Mahalle’sinde Kadınlar Film Günlerinde Buluşuyor

Çanakkale Kent Konseyi Esenler Mahalle Meclisinde kadın mücadelesini içeren film gösterimleri devam ediyor. Bu haftaki film; İnebolu’da geçen bir hikayeyi ele alan “Mustang” oldu. Filmde beş kız kardeşin özgürlükleri için verdikleri mücadele ele alınıyor. Beşkardeşin üzerlerinde kurulan baskıları yenip özgürlüklerine kavuşmak için yeni yollar aramalarını içeren film büyük ilgi gördü.

8-ekim-2016-esenler-mahalle-meclisi-genel-kurul-8Genel Kurul’da Katılımcılık vurgusu yapıldı

Çanakkale Kent Konseyi Esenler Mahalle Meclisi genel kurulu mahalle meclisi çalışma ofisinde gerçekleştirildi. Genel Kurulun açılış konuşmasını yapan Esenler Mahalle Meclisi Başkanı İrfan Kütüklü; “Mahalle meclisimiz mahallemize ve kentimize sahip çıkmak üzere ortaklığı, katılımcılığı temel alan bir yapıdır. Mahallemiz ve kentimizle ilgili yapacağımız bütün çalışmalarda ortak aklı esas alıyoruz. Birlikte iş yaparken biz aynı zamanda yerel demokrasinin kentimizdeki uygulamalarına katılıyoruz. Yerel yönetimlerin ben yaptım oldu mantığı yerine mahallemizle ilgili yapılacak olan her türlü iş ve işlemlerde bilinçli birer yurttaş olarak düşüncelerimizi söylemek ve bunların hayata geçirilişini takip etmek bizim temel görevlerimizdendir” dedi.

Esenler Mahallesi Halı Saha (1)Esenler Mahalle Sakinleri Halı Sahadan Memnun

Esenler Mahalle Meclisi, Esenler Gençlik ve Spor Kulübü Halı Saha tesislerinde Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve mahalle sakinlerinin katılımıyla toplantı düzenlendi.

 

 

13 haziran 2016 esenler mahalle iftarı (8)

Esenler Mahallesi sakinleri iftarda buluştu

Çanakkale Kent Konseyi Esenler Mahalle Meclisi ve Esenler Mahalle Muhtarlığı tarafından Çanakkale Belediyesi’nin katkıları ile Esenler Mahallesinde Cumartesi pazarı yerinde gerçekleştirilen iftara vatandaşlar büyük ilgi gösterdi. Cumartesi pazarı yerindeki iftara Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve eşi Hale Gökhan, Mahalle Meclis Başkanı İrfan Kütüklü, Mahalle Muhtarı Nazife Aydın başta olmak üzere çok sayıda mahalle sakini katıldı.

3 Haziran 2016 meşe palamutları (3)1400 Fidan toprakla buluşacak

Çanakkale Kent Konseyi Esenler Mahalle Meclisi Uygulamalı Doğa Eğitim Çalışma Grubunun erozyonu önleme adına başlattığı meşe palamudu dikim projesine destek veren okulların müdürlerine plaket, projeden sorumlu öğretmenlere teşekkür ve öğrencilere katılım belgeleri düzenlenen törenle takdim edildi.

 

29 MAYIS 2016 ESENLER MAHALLESİ BAHARA MERHABA ŞENLİĞİ (10)Esenler Mahallesi “Bahara Merhaba” dedi

Çanakkale Kent Konseyi Esenler Mahalle Meclisi tarafından Özgürlük Parkında Esenler Mahallesi  “2. Bahar Şenliği” düzenlendi. Şenlik, Esenler Mahalle Meclisi önünden Özlem Kayalı İlkokulu Bando ekibi, folklor ekibi, Çanakkale Esenler Gençlik ve Spor Kulübü, mahalle sakinlerinin katılımıyla kortej yürüyüşü ile başladı. Yürüyüş, Barış Caddesi, Adnan Kahveci Caddesi, İzzet Çetin Sokak’ı takiben Özgürlük Parkında sona erdi.

esenler mahalle meclisi genel kurul mart 2016 (6)İrfan Kütüklü; “Katılın Değiştirelim”

Çanakkale Kent Konseyi Esenler Mahalle Meclisi genel kurulu mahalle meclisi çalışma ofisinde geniş katılımla yapıldı. Meclis Başkanı İrfan Kütüklü yaptığı konuşmada; “Mahalle Meclisleri katılımcı demokrasinin okulları olmalı” dedi. Genel Kurulda ;Esenler Mahalle Meclisi Çalışma Raporu, Çalışma grupları raporları,  22 Mayıs Pazar günü gerçekleştirilecek Esenler Bahar Şenliği etkinliği görüşüldü. Esenler Mahalle Meclisi başkan yardımcısı Fatma Çalışkan altı aylık faaliyetler hakkında bilgiler verdi.

Esenler’li kadınlar mahalle meclisinde buluşuyor (1)Esenler mahallesi kadınları mahalle meclisinde buluşuyor

Esenler Mahalle Meclisi Kadın Çalışma Gurubu üyeleri çarşamba günleri bir araya geliyor. Esenler Mahalle Meclisi Kadın Çalışma Grubu kolaylaştırıcısı Kezban Buldu; “Okuma grubu ile kadınları kitap okumayla buluşturmanın kendisini ifade etmesinde önemli rol alacağını düşündük. Bayanların kitap okumasını önemsiyoruz. Gençlerin daha çok katılımını düşünüyor ve istiyoruz.  Değişen dünyada kadın kimliği kendisine, çocuğuna, doğaya, tabiata daha çok yabancılaştı,  birazda bu yabancılıktan kurtulmak istiyoruz. Kendini ifade edemeyen bu durumun zaman içerisinde aşılmasını istiyoruz” dedi.

Esenler Mahalle Meclisi Film Gösterimi (2)Kadınlar Film Günlerinde Buluşuyor 

Esenler Mahalle Meclisinde bu sene ilk defa işçi filmleri festivali kapsamında film gösterimleri gerçekleştirildi. Bu çalışmanın ardından başlayan kadınlara yönelik film gösterimleri 15 günde bir devam ediyor.

 

 

Esenler Mahalle Meclisi Baz İstasyonu 16 Aralık 2015 (1)“Baz İstasyonu kaldırılsın”

Esenler Mahallesi sakinleri Anafartalar Spor Salonu ile Olimpik Yüzme Havuzu arasına dikilen baz istasyonunu önünde bir araya gelerek Baz istasyonunun kaldırılması için çağrıda bulundu. Esenler Mahalle Meclisi Başkanı İrfan Kütüklü tarafından okunan açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Bugün burada baz istasyonlarına karşı itirazımızı yükselterek, sağlıklı yaşam hakkımıza sahip çıkmak için toplanmış bulunmaktayız. Bizler, Anayasanın bize verdiği vatandaşlık görevini yerine getirmek için buradayız. Belediyemiz bu kaçak baz istasyonunu mühürlemiştir. Olumlu bir adımdır. Ancak yeterli değildir. Bu ve benzeri konumdaki, kentimizde bulunan baz istasyonlarının kaldırılmasını ve yerleşim alanlarının dışına çıkarılmasını bekliyor ve kent halkı adına istiyoruz.”

esenler kadın temsilci (4) Esenler’de kadınlar, temsilcilerini belirledi.

Esenler Mahalle Meclisi’nde kadın toplantısı yapıldı. Meclis başkan yardımcısı Fatma Çalışkan mahalle meclisleri nedir, mahalle meclisleri nasıl çalışır konularında yaptığı bilgilendirmelerden sonra toplantıya katılan kadınların sorularını yanıtladı. Toplantıda, Kent Konseyi Kadın Meclisi’nde mahalleyi temsil edecek kadının belirlenmesi için seçim yapıldı.

(5)Doğaya Özlem 

Esenler Mahalle Meclisi Uygulamalı Doğa Eğitim Merkezi Çalışma Gurubu,  Özlem Kayalı İlkokulu’yla “Doğa’ya Özlem” projesini hayata geçiriyor.

 

 

Esenler Mahalle Meclisi Genel kurulu Yapıldı (1)Kütüklü; “Birbirimizi anlamalı ve güvenmeliyiz” 

Çanakkale Kent Konseyi, Esenler Mahalle Meclisi seçimli genel kurulu mahalle meclisi çalışma ofisinde mahalle sakinlerinin katılımıyla gerçekleştirildi. Yapılan seçimde iki yıl görev yapmak üzere Yürütme Kurulu’na, Fatma Çalışkan, İrfan Kütüklü, Satı Ürer, Ali Önder Uysal, Ayşegül Yıldız, Yüksel Üzden, Hülya Barut seçildi. Yürütme Kurulunun ilk yaptığı toplantıda Başkanlığa İrfan Kütüklü, Başkan Yardımcılığına Fatma Çalışkan, yazmanlığa Ayşegül Yıldız getirildi.

(9)“Küçük Büyük El Ele” Özgürlük Parkında Buluştu

Çanakkale Kent Konseyi Esenler Mahalle Meclisi tarafından Özgürlük Parkında Esenler Mahallesi 1. Bahar Şenliği düzenlendi. “Küçük Büyük El Ele Haydi Özgürlüğe” sloganıyla birincisi gerçekleştirilen Bahar Şenliğine Esenler Mahallesinde bulunan anaokulu, ilk ve orta dereceli okullar, Esenler Yemek Kültürü Derneği, Esenler Gençlik ve Spor Kulübü Derneği katkı sundu.

 

(1)Küçük Büyük El Ele Haydi Özgürlüğe

Çanakkale Kent Konseyi Esenler Mahalle Meclisi genel kurul toplantısı mahalle meclisi çalışma ofisinde yapıldı. Esenler Mahalle Meclisi çalışma ofisinde gerçekleştirilen genel kurul toplantısında mahalle meclisinin yaptığı çalışmalar hakkında katılımcılara bilgiler verildi.  Uygulamalı Doğa Eğitim Merkezi çalışmalarının sona erdiği belirtilirken yer tahsisinin ardından projenin hayata geçirileceği ifade edildi. Genel Kurul’da Esenler Mahallesinde mayıs ayında düzenlenmesi planlanan bahar şenliği hakkında katılımcıların görüş ve önerileri alındı. Etkinliğin isminin belirlendiği görüşmelerde şenliğin 24 Mayıs Pazar günü gerçekleştirilmesi kararlaştırıldı. Etkinliğin sloganı da “Küçük Büyük El Ele Haydi Özgürlüğe” olarak belirlendi.

1Esenlerdeki Yaşlılar Unutulmadı

Çanakkale Kent Konseyi Esenler Mahalle Meclisi çalışma ofisinde düzenlediği etkinlikte mahallede yaşamını sürdüren yaşlıları bir araya getirdi.  Yaşlılara saygı haftası kapsamında çalışma ofisinde organize edilen sabah kahvaltısında buluşan mahalle sakinleri ve mahalle meclisi yürütme kurulu üyeleri tanışma imkanı buldu. Mahalle sakinlerinin tanışması ve bir araya gelmesi için bu tür etkinliklerin süreceği ifade edildi.

 

IMG_0778_640x427Tüketici Olarak Sahip Olduğunuz Hakların Farkında Mısınız?

Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Çanakkale Şubesi,  Kent Konseyi Esenler Mahalle Meclisinde düzenlediği toplantıda 6502 sayılı tüketicinin korunması hakkındaki yasa ile ilgili bilgilendirmelerde bulundu. Toplantıda Çanakkale’de en çok karşılaşılan tüketici sorunları da görüşüldü. TÜKODER Çanakkale Şube Başkanı Ali Rıza Berkit ve Yönetim Kurulu üyesi Niyazi çelik tarafından yapılan bilgilendirme çalışmasında katılımcılara gündemdeki tüketici şikayetleri ve çözüm yolları üzerine bilgiler verildi.

(6)_640x427 Esenler’de Kursiyerler sertifikalarını aldı

Çanakkale Kent Konseyi Esenler Mahalle Meclisinde düzenlenen sitelerde görev yapan kapıcıların katıldığı bahçıvanlık kursunu başarı ile tamamlayan kursiyerlere belgeleri verildi. Esenler Mahallesinde sitelerde kalorifer yakıcısı ve kapıcı olarak görevlendirilen kişilere yönelik düzenlenen bahçıvanlık kursuna 40 kursiyerin katıldı. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri, Tarımsal Yapılar ve Sulama, Bitki Koruma bölümlerinden gelen öğretim üyeleri tarafından verildiği kursta katılımcılara bahçe toprağı hazırlığı, ekoloji, sulama, bitki materyali, zirai mücadele konularında bilgiler verildi.

krEsenler Mahalle Meclisi Genel Kurulu Yapıldı

Çanakkale Kent Konseyi Esenler Mahalle Meclisi Genel Kurulu mahalle meclis salonunda gerçekleştirildi. Esenler Mahalle Meclisi Genel Kurulu toplantısı yoğun bir katılım ile gerçekleştirildi. Genel kurul gündemine katılımcılar tarafından, belediye meclisinin 5 Kasım 2014 tarihinde AKFA dosyası ile ilgili almış olduğu kararın değerlendirilmesi eklendi.

 

 

krÇanakkale’den Nusratlı’ya Kadın Dayanışması

Çanakkale Kent Konseyi Esenler Mahalle Meclisi Yemek Çalışma Grubu Nusratlı Köyü Kültür, Turizm ve Dayanışma Derneğini ziyaret etti. Esenler Mahalle Meclisi Yemek Çalışma Gurubu üyeleri ve faaliyetlere katılan mahalleli kadınlar, Kırkyama çalışma gurubu üyeleri mahalle meclisi yürütme kurulundan Fatma Çalışkan, Esenler Mahalle Muhtarı Nazife Aydın’ın da arlarında bulunduğu 23 katılımcı Nusratlı Köyü Kültür, Turizm ve Dayanışma derneğini ziyaret etti.

 

IMG_6326_640x427“Site Sakinleri Atık Piller’in Toplanması Konusunda Bilgilendirildi”

Çanakkale Kent Konseyi Esenler Mahalle Meclisi, Çanakkale Belediyesi işbirliğinde Dilek-2 sitesi yönetiminin katkılarıyla “Atık Pillerin Toplanması ve Bertarafı” konulu toplantı düzenlendi. Esenler Mahallesi Dilek-2 sitesinde düzenlenen toplantıda Çanakkale Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Aysun Kavcar tarafından katılımcılara atık pillerin ayrıştırılmasının önemi hakkında bilgiler verildi.

esenler forum (2)_800x533Esenler forum sonuç bildirgesi

Esenler Mahalle Meclisi tarafından 5 Haziran 2014 tarihinde gerçekleştirilen “Genelde Ortak Yaşam Alanlarının, Özelde Esenler Piknik Alanının Kullanımı” başlıklı forumun sonuç bildirgesi yayımlandı.  “Genelde ortak yaşam alanlarının, Özelde esenler piknik alanının kullanımı” forum sonuç bildirgesi

; http://www.canakkalekentkonseyi.org/esenler-forum-sonuc-bildirgesi/

IMG_9783_640x427Esenlerde Temel Afet Bilinci Eğitimi 

Çanakkale Kent Konseyi Esenler Mahalle Meclisi toplantı salonunda Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) arama kurtarma teknisyeni, Ramazan Dedebey ve Mustafa Yüce tarafından Temel Afet bilinci eğitimi, deprem öncesi, sırası ve sonrasında yapılacaklar hakkında katılımcılara bilgiler verildi.

 

Esenler mahallelileri Forum’da buluştu (4)_640x427 Esenler mahallelileri Forum’da buluştu

Çanakkale Kent Konseyi Esenler Mahalle Meclisi tarafından Özgürlük Parkı yanında yer alan Esenler Piknik Alanının kullanımı ile ilgili, mahallelilerin katılımıyla Özgürlük parkında forum düzenlendi. Forum,  Ticaret Borsası İlkokulu halk oyunları ekibinin gösterisi ile başladı. Foruma katılanlar piknik alanının durumu ve geleceği üzerine görüşlerini ifade ettiler.

 

IMG_8496 Yoga semineri büyük ilgi gördü

Çanakkale Kent Konseyi Esenler Mahalle Meclisi kolaylaştırıcılığında İstanbul Sağlıklı Yaşam Derneği Çanakkale temsilcileri Yoga eğitmenleri Hakan Yıldız ve Okşan Yıldız tarafından Özgürlük parkında Yoga semineri düzenlendi.

 

 

Sağlıklı Beslenme Önerileri (1) Sağlıklı Beslenme Önerileri

Çanakkale Kent Konseyi Esenler Mahalle Meclisinde düzenlenen toplantıda Diyetisyen İlknur Buzkan “Diyabet ve Beslenme” konusunda katılımcılara bilgiler verdi. Toplantıda konuşma yapan Çanakkale Devlet Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü Diyetisyen İlknur Buzkan, Diyabet’in İnsülin yetersizliği ya da etkisizliği sonucu ortaya çıkan bir hastalık olduğunu ifade ederek Diyabet’in sebep olduğu sağlık sorunlarını “Kalp-damar hastalıkları, böbrek sorunları, göz problemleri, körlük, felç, ayak yaraları, duyu kayıpları, sık enfeksiyonlar, yara iyileşmesinde gecikme, cinsel sorunlar” olarak sıraladı

Yaşadığımız Çevreyi tanıyalım.doc (2) “Yaşadığımız Çevreyi Tanıyalım”

Çanakkale Kent Konseyi Çevre Meclisi tarafından organize edilen yaşadığımız çevreyi tanımak ve korumak için “Temel Çevre ve Ekoloji Söyleşileri” kapsamında Coğrafya ve Ekolojinin Yaşamımızdaki Yeri ve Önemi konulu söyleşi Çanakkale Kent Konseyi Esenler Mahalle Meclisi toplantı salonunda gerçekleştirildi.

 

toplantı (3)Karne öncesi Ailelere öneriler 

Çanakkale Kent Konseyi Esenler Mahalle Meclisi “Ailenin Çocuğun Başarısına Katkısı” konulu bilgilendirme toplantısı düzenledi. Esenler Mahalle Meclisi önderliğinde Özlem Kayalı ve Ticaret Borsası İlkokulları, Ömer Mart ve Cevatpaşa Ortaokulları Okul Aile Birliklerinin katkıları ile Esenler Mahalle Meclisi toplantı salonunda düzenlenen panele mahalle sakinleri büyük ilgi gösterdi. Uzman Pedagog Hakan Şahintürk “Ailenin Çocuğun Başarısına Katkısı” üzerine bir sunum gerçekleştirdi.

esenler mahalle meclisi (6)Esenler Mahalle Meclisi Çalışma Ofisi Açıldı 

Çanakkale Kent Konseyi Esenler Mahalle Meclisinin Esenler Mahallesi Barış Caddesi NO: 68’de bulunan çalışma ofisi kalabalık bir katılımla hizmete açıldı. Esenler Mahalle Meclis Başkanı İrfan Kütüklü yaptığı konuşmada Barış’ın Kenti Çanakkale’de böylesi önemli bir proje içerisinde olmanın çok anlamlı ve değerli olduğunu bildirdi.

 

esenler meclis üyeleri (9)“Sorunların çözümüne birlikte katkı yapmalıyız”     

Çanakkale Kent Konseyi Esenler Mahalle Meclisi kuruluş genel kurulu Özlem Kayalı İlköğretim Okulu salonunda gerçekleştirildi. Genel Kurul da yedi kişilik yönetim kurulunun seçimi yapıldı. Yönetim Kurulu yaptığı ilk toplantıda Esenler Mahalle Meclisi Yönetim Kurulu Başkanlığına İrfan Kütüklü’yü seçti.